Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 15.11.2014 року у справі №800/507/14

Постанова ВАСУ від 15.11.2014 року у справі №800/507/14

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 241

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2014 року м. Київ справа № 800/507/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів : Логвиненко А.О. (доповідач), Голяшкін О.В., Донець О.Є., Мороз В.Ф., Мороз Л.Л.

при секретарі судового засідання Кошелєві С.В.

з участю представників :

позивача - ОСОБА_5, ОСОБА_6

відповідача - Глущенко В.А., Чернюк С.О.

третьої особи - ОСОБА_9, ОСОБА_10

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_11

до відповідача Центральної виборчої комісії

з участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача :

1. Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №60

2. ОСОБА_13

про визнання недостовірними результатів позачергових виборів народних депутатів України та зобов'язання вчинити дії по організації підготовки та проведення повторних виборів, -

В С Т А Н О В И В :

13 листопада 2014р. ОСОБА_11 звернувся до Вищого адміністративного суду України з адміністративним позовом про визнання недостовірними результатів позачергових виборів народних депутатів України, встановлених Центральною виборчою комісією (далі ЦВК), та зобов'язання відповідача вчинити дії по організації підготовки та проведення повторних виборів. Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що підрахунок голосів на всіх 75 виборчих дільницях одномандатного виборчого округу №60 дозволяв констатувати той факт, що кандидатом, який набрав найбільшу кількість голосів при проведенні 26.10.2014р. виборів народних депутатів України на вказаному округу, є ОСОБА_11 Проте, внаслідок порушень виборчого законодавства при встановленні підсумків голосування, переможцем виборів було визнано іншого кандидата - ОСОБА_13, про що ЦВК склала протокол від 10.11.2014р. Відповідачем встановлено результати виборів на підставі протоколу окружної виборчої комісії №60 (далі ОВК) від 4.11.2011р. із поміткою «Уточнений». Вказаний протокол ОВК не відображає реального волевиявлення виборців на дільницях №№140137 - 140139, 140141, 140152, 140164, 140167 та 140432 та суперечить змісту протоколів дільничних виборчих комісій щодо кількості виборців, що взяли участь у голосуванні, та результатів цього голосування. Протокол ОВК від 4.11.2014р. складений з порушенням вимог закону щодо кількості його примірників, а на засідання ОВК не були запрошені деякі її члени. За фактами фальсифікації виборів у виборчому окрузі №60 відкрито два кримінальні провадження. Не зважаючи на це, та не здійснивши належних дій для перевірки фактів порушень в діяльності ОВК, відповідач встановив результати виборів.

У судовому засіданні представники позивача підтримали доводи, викладені в позовній заяві, та просили задовольнити адміністративний позов.

Відповідач адміністративний позов не визнав, зазначивши, що ЦВК при встановленні результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі №60 діяла у відповідності до вимог закону та в межах своїх повноважень.

Представники третьої особи заперечували проти задоволення позову, пославшись на відсутність підстав для його задоволення.

Заслухавши представників позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши залучені до справи докази в межах позовних вимог і предметної підсудності, колегія суддів приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, частини другої статті 3 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», ЦВК зобов'язана діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Організація та порядок проведення виборів народних депутатів України визначається Законом України «Про вибори народних депутатів України» (далі Закон №4061). Інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Статтею 97 Закону №4061 визначено порядок прийняття та розгляду протоколів окружних виборчих комісій Центральною виборчою комісією.

Вказаною статтею обумовлено, що у разі виявлення у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей, ЦВК своїм рішенням може зобов'язати окружну виборчу комісію внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного округу в порядку, встановленому частиною сьомою статті 94 цього Закону, про що зазначається у протоколі засідання ЦВК.

Окружна виборча комісія зобов'язана у строк, визначений ЦВК, розглянути питання про внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців в одномандатному окрузі, за необхідності здійснюючи повторний підрахунок голосів на окремих виборчих дільницях цього одномандатного округу. Протокол з поміткою "Уточнений" складається у порядку, передбаченому частиною шостою статті 95 та частиною шостою статті 96 цього Закону та транспортуються до ЦВК.

Згідно зі статтею 99 Закону №4061, ЦВК на своєму засіданні на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатних округах, у тому числі з поміткою "Уточнений", не пізніш як на п'ятнадцятий день з дня голосування встановлює результати виборів депутатів у відповідних одномандатних округах, про що складає протоколи.