ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" січня 2015 р. м. Київ К/9991/41658/12
К/9991/38054/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційними скаргами Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України та Державної фінансової інспекції в Одеській області (правонаступник Контрольно-ревізійного управління в Одеській області ) на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2011р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2012р. у справі № 2а-11212/10/1570 за позовом Контрольно-ревізійного управління в Одеській області до Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України, Державного підприємства Міністерства оборони України "Південьвійськбуд" про визнання дій щодо невиконання вимог від 27.04.2010 року №15-05-34-14/2922 протиправними та стягнення коштів у сумі 1 116 088,00 грн., -
ВСТАНОВИЛА:
Контрольно-ревізійне управління в Одеській області звернулось з позовом до Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України, Державного підприємства Міністерства оборони України "Південьвійськбуд" про:
- визнання дій Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України щодо невиконання п.3 вимоги від 27.04.2010 року №15-05-34-14/2922 протиправними;
- стягнення з Державного підприємства Міністерства оборони України "Південьвійськбуд" на користь Державного бюджету України коштів у сумі 1 116 088,00 грн., у зв'язку з невиконанням Південним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України п.3 вимоги від 27.04.2010 року №15-05-34-14/2922.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на підставі виявлених перевіркою обставин, було зроблено висновок, що прийняття та сплата робіт Замовником суперечить умовам ст.ст. 8, 12 договору підряду та призвело до необґрунтованих витрат бюджетних коштів на суму 1 116 088,00 грн., у зв'язку з чим, КРУ в Одеській області було надіслано відповідачу вимогу від 27.04.2010 року № 15-05-34-14-2992 із встановленням терміну зворотного інформування 20.05.2010 року., згідно до п. 3 якої було зобов'язано ПУКС відобразити дебіторську заборгованість ДП МОУ «Південьвійськбуд» у розмірі 1 116 088,00 грн. та провести претензійно-позовну роботу з підрядником щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або виконання відповідного обсягу робіт. Проте станом на теперішній час п. 3 вимоги від 27.04.2010 року № 15-05-34-14/2992 підконтрольною установою не виконаний, в результаті чого ПУКС МОУ зайво сплачені бюджетні кошти ДП МОУ «Південьвійськбуд» у розмірі 1 116 088,00 грн. та на теперішній час вищезазначені кошти не повернуті до Державного бюджету України.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2011р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2012р., позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України щодо невиконання п. 3 вимог КРУ від 27.04.2010 року № 15-05-34-14/2922 в частині усунення недоліків, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності, шляхом відображення в обліку дебіторської заборгованості державного підприємства Міністерства оборони України «Південьвійськбуд» на суму 1 116 088, 00 грн. та проведення претензійно-позовної роботи з підрядником щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або виконання відповідного обсягу робіт. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2011р. та ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2012р. Південне управління капітального будівництва Міністерства оборони України звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Також Державною фінансовою інспекцією в Одеській області (правонаступник Контрольно-ревізійного управління в Одеській області) подано касаційну скаргу на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2011р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2012р., у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційних скарг, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до Плану контрольно-ревізійної роботи управління на І квартал 2010 року КРУ в Одеській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України (далі - Південне управління) за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року, за результатами якої складено акт № 05-13/183 від 26.03.2010 року.
Згідно до акту № 05-13/183 від 26.03.2010 року у періоді, за який проводилась ревізія, на підставі договорів підряду та додаткових угод, укладених між Південним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України, в особі начальника Шандрика В.І., та ДП МОУ «Південьвійськбуд», в особі директора Ященка Г.В., зазначена підрядна організація виконувала роботи з будівництва житлових будинків та проектно-вишукувальні роботи, а саме, крім іншого: договір від 07.07.1993 року № 2 та додаткові угоди від 16.08.1995 року № 6, від 12.05.2005 року № 108, від 18.12.2006 року № 5, від 10.05.2007 року № 6, від 19.10.2007 року № 7, від 21.11.2007 року № 8, від 14.12.2007 року № 9, від 20.12.2007 року № 10 на виконання робіт з будівництва 40 квартирного житлового будинку по вулиці Південній, 5, в м. Білгород-Дністровський (шифр 3147-2), вартість робіт за умовами договорів та додаткових угод складає 7 723 976,00 грн.; згідно даних бухгалтерського обліку замовника протягом ревізує мого періоду загальна вартість виконаних робіт склала 10 260 526,00 грн., за що підрядній організації сплачено коштів у відповідній сумі та станом на 31.12.2009 року по бухгалтерському обліку Південного управління капітального будівництва по розрахункам з ДП МОУ «Південьвійськбуд» дебіторська та кредиторська заборгованість відсутня.
Також, згідно акту ревізії в ході ревізії встановлено, що актом державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту від 08.12.2007 року, 5-ти поверхова секція на 40 квартир ІІ черга 80-ти квартирного житлового будинку по вул. Південній, 5, в м. Білгород-Дністровський (шифр 3147-2) прийнятий в експлуатацію з погодженням всіх обсягів робіт у відповідності до державних будівельних норм та проектно-кошторисної документації без недоробок та без наявності робіт, строки виконання яких перенесені через несприятливі погодні умови, загальна вартість основних фондів, які прийнялись в експлуатацію визначена в сумі 7 723 976,00 грн., що відповідає договірній ціні, обумовленій додатковими угодами до основного договору підряду від 07.07.1993 року № 2, проте, після підписання акту у квітні та травні 2008 року Замовником, без збільшення вартості об'єкту, додатково прийняті від Підрядника та оплачені акти Форми КБ-2в на загальну суму 1 116 088,00 грн., згідно з якими Підрядником виконувався ще ряд робіт з будівництва житлового будинку, що був передбачений проектом та вже прийнятий у грудні 2007 року державною приймальною комісією, при цьому відповідно до затвердженого графіку виконання робіт по вводу об'єкта в експлуатацію був призначений на 15 грудня 2007 року та в подальшому не переносився, на момент прийняття та оплати актів Ф. КБ-2в на суму 1 116 088,00 грн. по бухгалтерському обліку ПУКБ будь-яка заборгованість по розрахункам з державним підприємством Міністерства оборони України «Південьвійськбуд» не значилась.
На підставі виявлених обставин, ревізорами у акті ревізії було зроблено висновок, що прийняття та сплата таких робіт Замовником в порушення п. 1, п. 2 ст. 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 року за № 436-ІV суперечить умовам ст. 8, ст. 12 договору підряду та призвело до необґрунтованих витрат бюджетних коштів на суму 1 116 088,00 грн.
27 квітня 2010 року КРУ в Одеській області до Південного управління було направлено вимогу № 15-05-34-14/2922 про усунення недоліків, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності.
В п. 3 вимоги КРУ в Одеській області від 27.04.2010 року № 15-05-34-14/2922 зазначено, що з метою повного усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, керуючись п. 7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» КРУ в Одеській області вимагає, крім іншого, відобразити в обліку дебіторську заборгованість ДП МОУ «Південьвійськбуд» на суму 1 116 088,00 грн. та провести претензійно-позовну роботу з підрядником щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або виконання відповідного обсягу робіт.
Зазначена вимога Південним управлінням капітального будівництва не виконана.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" (в редакції станом на 2010 рік), на контрольно-ревізійні управління в областях покладаються функції щодо проведення у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).
Відповідно до п. 1 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1243 від 22.09.2004 року (чинну станом на дату виникнення спірних правовідносин), прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів полягає у підтвердженні державними приймальними комісіями готовності до експлуатації об'єктів нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд як житлово-громадського, так і виробничого призначення, інженерних мереж та споруд, транспортних магістралей, окремих черг пускових комплексів (далі - закінчені будівництвом об'єкти), їх інженерно-технічного оснащення відповідно до затвердженої в установленому порядку проектної документації, нормативних вимог, вихідних даних на проектування.
Згідно до п. 22 Порядку у разі, коли закінчений будівництвом об'єкт приймається в експлуатацію у I або IV кварталі, строки виконання окремих видів робіт (з оздоблення фасадів, упорядження території тощо), здійснення яких неможливе через несприятливі погодні умови, можуть бути перенесені. Перелік таких робіт і строки їх виконання визначаються державною приймальною комісією, про що робиться відповідний запис у акті про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Як вірно встановлено судами, на підставі договору підряду від 07.07.1993 року № 2 та додаткових угод від 16.08.1995 року № 6, від 12.05.2005 року № 108, від 18.12.2006 року № 5, від 10.05.2007 року № 6, від 19.10.2007 року № 7, від 21.11.2007 року № 8, від 14.12.2007 року № 9, від 20.12.2007 року № 10, укладених між Південним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України, в особі начальника Шандрика В.І., та ДП МОУ «Південьвійськбуд», в особі директора Ященка Г.В., зазначена підрядна організація виконувала роботи з будівництва 40 квартирного житлового будинку по вулиці Південній, 5, в м. Білгород-Дністровський (шифр 3147-2). Вартість робіт за умовами договору та додаткових угод до нього визначена на підставі твердої договірної ціни у загальній сумі 7 723 976,00 грн. термін приймання будинку в експлуатацію передбачений до 15 грудня 2007 року.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.