Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 14.04.2016 року у справі №343/2049/13-а (2а/0343/67/14)

Постанова ВАСУ від 14.04.2016 року у справі №343/2049/13-а (2а/0343/67/14)

12.02.2017
Автор:
Переглядів : 147

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"14" квітня 2016 р. м. Київ К/800/26295/15

К/800/25812/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (судді-доповідача),

Головчук С.В.,

Ліпського Д.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_4 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Долинському районі Івано-Франківської області про зобов'язання вчинити певні дії,

за касаційними скаргами ОСОБА_4 та Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Долинському районі Івано-Франківської області на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 11 вересня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2015 року,

встановив:

У липні 2013 року ОСОБА_4 звернувся з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Долинському районі Івано-Франківської області (з урахуванням уточнених позовних вимог) про:

- визнання неправомірною бездіяльності відповідача щодо невизнання ОСОБА_4 особою, яка потерпіла від нещасного випадку на виробництві, на якого розповсюджується дія Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»;

- визнати ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, особою, яка потерпіла від нещасного випадку на виробництві, на якого розповсюджується дія Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»;

- зобов'язати відповідача призначити і нарахувати позивачу пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання відповідно до пункту 1 частини 1 статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» з 11 лютого 2013 року;

- зобов'язати відповідача призначити і нарахувати позивачу щомісячну страхову виплату втраченого заробітку відповідно до пункту 1 частини 1 статті 21, статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» з 11 лютого 2013 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що внаслідок отримання виробничої травми він є інвалідом ІІІ групи, у зв'язку з чим має право на отримання соціальних послуг та виплат, які здійснюються Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Відповідач відмовляється надавати такі послуги, оскільки вважає, що на ОСОБА_4 не розповсюджується дія Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», оскільки нещасний випадок з ним стався за межами України.

Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 11 вересня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2015 року, позов задоволено частково.

Визнано неправомірною бездіяльність Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Долинському районі Івано-Франківської області щодо невизнання ОСОБА_4 особою, яка потерпіла від нещасного випадку на виробництві, на якого розповсюджується дія Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

У задоволенні решти позову відмовлено.

У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції, а постанову суду першої інстанції змінити та задовольнити позов повністю. Касаційну скаргу обґрунтовує тим, що суди не вирішили всі позовні вимоги, а прийняті судові рішення не гарантують захист порушених прав позивача.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Долинському районі Івано-Франківської області у касаційній скарзі просить скасувати судові рішення в частині задоволених позовних вимог та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити. Зазначає, що Фонд не може бути страховиком позивача, оскільки він отримав трудове каліцтво поза межами України. Вказує, що позивач отримує пенсію по інвалідності та належні йому виплати за рахунок Державного бюджету від Пенсійного фонду України.

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційні скарги підлягають задоволенню частково.

Згідно з актом про нещасний випадок на виробництві, 27 квітня 1989 року з ОСОБА_4, який працював механіком тваринного комплексу «Деглі» колгоспу «Лідумс» Паламатської сільської ради Мадонського району Латвійської РСР, стався нещасний випадок на виробництві, внаслідок якого йому ампутовано кінцівки пальців правої руки.

Позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності безстроково внаслідок трудового каліцтва та визначено 50 відсотків втрати професійної працездатності від ушкодження внаслідок нещасного випадку.

28 січня 2013 року ОСОБА_4 звернувся до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Долинському районі Івано-Франківської області із заявою, в якій просив визнати його потерпілим від нещасного випадку на виробництві та призначити щомісячну страхову виплату втраченого заробітку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

До заяви позивач додав копії актів про нещасний випадок на виробництві, довідку про заробітну плату від 05 жовтня 1989 року № 337, довідку від 12 липня 1989 року, виписку з акту огляду по визначенню втрати працездатності, відповідь посольства Латвійської Республіки від 03 березня 2011 року про відсутність підстав для виплати щомісячну страхову виплату втраченого заробітку та інші документи.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст