Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 13.04.2016 року у справі №808/4659/14

Постанова ВАСУ від 13.04.2016 року у справі №808/4659/14

12.02.2017
Автор:
Переглядів : 168

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"13" квітня 2016 р. м. Київ К/800/27145/15

Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Бухтіярова І.О., Приходько І.В.,

розглянув у письмовому провадженні касаційну скаргу державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - Інспекція)

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 01.10.2014

та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015

у справі № 808/4659/14

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-промислової компанії "Промторгсервіс" (далі - Товариство)

до Інспекції

про визнання дії неправомірними.

За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України

ВСТАНОВИВ:

Позов (з урахуванням уточнення до нього) подано про:

визнання неправомірними дій Інспекції з проведення зустрічної звірки Товариства щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків товариством з обмеженою відповідальністю «Формула Профіт» за період з 01.02.2014 по 28.02.2014, за наслідками якої складено довідку від 27.06.2014 № 207/08-26-22-11/30599713;

зобов'язання відповідача вилучити з аналітичної системи про результати автоматичного співставлення податкового зобов'язання та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України інформацію про результати зазначеної зустрічної звірки та поновити змінені Інспекцією показники податкової звітності Товариства, задекларовані за період з 01.02.2014 по 28.02.2014 за операціями з придбання товарів, послуг у товариства з обмеженою відповідальністю «Формула Профіт» та поставки товарів, послуг публічному акціонерному товариству «Мотор Січ».

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 01.10.2014, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015, позов задоволено.

Судові акти зі спору мотивовані тим, що спірну зустрічну звірку було проведено податковим органом з порушенням законодавчо визначених підстав та порядку її здійснення, що виключає правомірність коригування показників податкової звітності Товариства за наслідками цієї звірки.

Законність ухвалених у справі судових актів перевіряється у порядку глави 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) у зв'язку з касаційною скаргою Інспекції, в якій вона просить скасувати ухвалені у справі судові акти та відмовити у задоволенні даного позову. Мотивуючи касаційні вимоги, скаржник зазначає, що оспорювану зустрічну звірку було проведено у зв'язку з одержанням податкової інформації про ймовірні порушення платником вимог податкового законодавства. Також відповідач наголошує, що коригування даних в інформаційних базах даних органів державної податкової служби є лише формою збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання податковими органами функцій з податкового контролю, а відтак такі дії не впливають на суб'єктивний стан прав та обов'язків платника.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши відповідність висновків судів наявним у матеріалах справи доказам, правильність застосування судами норм матеріального права та дотримання ними процесуальних норм, обговоривши доводи касаційної скарги, Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне задовольнити розглядувані касаційні вимоги з урахуванням такого.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Інспекцією було проведено зустрічну звірку Товариства щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків товариством з обмеженою відповідальністю «Формула Профіт» за період з 01.02.2014 по 28.02.2014.

Результати цієї зустрічної звірки відображені у довідці від 27.06.2014 № 207/08-26-22-11/30599713, в якій викладено висновок Інспекції про фіктивний характер операцій платника з названим контрагентом.

Податкові повідомлення-рішення за наслідками цієї звірки не приймалися.

За результатами цієї звірки та на підставі зазначеної довідки Інспекція здійснила коригування показників податкової звітності Товариства в аналітичній системі про результати автоматичного співставлення податкового зобов'язання та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України, зменшивши суми податкового кредиту за операціями з придбання товарів, послуг у названого постачальника та суми податкових зобов'язань за операціями з подальшого продажу відповідних товарів, послуг.

Зазначені обставини учасниками провадження не заперечуються.

Приймаючи рішення про задоволення даного позову, попередні судові інстанції виходили з того, що підставою для проведення цієї зустрічної звірки слугував акт державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва від 14.05.2014 № 1356/26-55-22-07 про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю «Формула Профіт» щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.10.2013 по 31.03.2014.

За оцінкою судів, зазначений акт не може слугувати підставою для зустрічної звірки Товариства у розумінні пункту 73.5 статті 75 Податкового кодексу України (далі - ПК), оскільки відповідно до цієї норми Закону зустрічна звірки може проводитися лише під час податкової перевірки, а не після її завершення.

Втім такий висновок судів не відповідає нормам матеріального права, що регулюють розглядувані правовідносини.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст