ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2026 року
м. Київ
справа № 420/17767/23
адміністративне провадження № К/990/49671/24
Верховний Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
судді-доповідача - Радишевської О.Р.,
суддів - Мацедонської В.Е., Смоковича М.І.,
розглянув як суд касаційної інстанції в порядку письмового провадження адміністративну справу № 420/17767/23,
за позовом Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради до Південного офісу Держаудитслужби, за участю третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Добробут сервіс груп», про визнання протиправним та скасування висновку, провадження в якій відкрито,
за касаційною скаргою Південного офісу Держаудитслужби на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2023, ухвалене суддею Івановим Е.А., та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2024, ухвалену у складі: судді-доповідача Скрипченка В.О., суддів Коваля М.П., Осіпова Ю.В.,
УСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. 14.07.2023 Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Південного офісу Держаудитслужби (далі - відповідач) з вимогою визнати протиправним і скасувати висновок відповідача про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-03-22-011164-а від 28.06.2023.
2. На обґрунтування позову позивач зазначив, що висновок відповідача щодо невідповідності тендерної пропозиції учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «Добробут сервіс груп» (далі - ТОВ «Добробут сервіс груп») кваліфікаційним вимогам, що визначені в тендерній документації, є необґрунтованим. Позивач також указав, що визначений в оскаржуваному висновку спосіб усунення порушень у вигляді припинення договору є неефективним і не призведе до відновлення законності в етапах публічної закупівлі, які вже минули.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
3. 22.03.2023 Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради на вебпорталі Уповноваженого органу (системі «Prozorro») оголосило процедуру закупівлі - відкриті торги, предмет закупівлі за ДК 021:2015:45230000-8 - «Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг аеродромні залізничних доріг: вирівнювання поверхонь», ідентифікатор закупівлі - UA-2023-03-22-011164-а, а саме: «Поточний середній ремонт проїзної частини та тротуарів на вул. Чкалова від перехрестя з вул. Героїв Небесної Сотні до перехрестя з проспектом Миру в місті Шепетівці Хмельницької області».
4. За результатами проведеного аукціону, що відбувся 05.04.2023, переможцем оголошено ТОВ «Добробуд сервіс груп», з яким у подальшому було укладено договір від 13.04.2023 №38 на виконання підрядних робіт на суму 6 167 034 грн з ПДВ.
5. 13.06.2023 Південним офісом Держаудитслужби розпочатий моніторинг процедури закупівлі UA-2023-03-22-011164-а.
6. За результатами моніторингу складений висновок від 28.06.2023 №UA-2023-03-22-011164-а, яким виявлено порушення:
- абзацу 8 пункту 28 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі - Особливості №1178), а саме: замовником у тендерній документації не зазначено підстави для відмови в участі у відкритих торгах, установлені пунктом 44 Особливостей №1178, інформацію про спосіб підтвердження відсутності підстав для відхилення для учасника процедури закупівлі, а також не зазначено спосіб підтвердження відсутності підстав для переможця, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці 14 пункту 44 Особливостей №1178;
- пункту 19 частини другої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» та абзацу 1 пункту 28 Особливостей №1178, а саме: замовником у тендерній документації не зазначено опису та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Відповідно до пункту 19 частини другої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» у тендерній документації зазначаються такі відомості - опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме технічні помилки та описки;
- пункту 10 частини першої статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» та абзацу 2 пункту 10 Особливостей №1178, а саме: замовник не оприлюднив протягом трьох робочих днів з дати укладання договору локальні кошториси та підсумкові відомості ресурсів (кошторис), які є невід`ємними частинами договору;
- підпункту 2 пункту 41 Особливостей №1178, а саме: замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «Добробут сервіс груп» як таку, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації, відповідно до абзацу 1 частини третьої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі».
7. За результатами моніторингу Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради зобов`язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов`язань за договором, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності / нікчемності договору та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та / або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
8. Не погодившись із таким висновком, позивач звернувся до суду.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
9. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2023, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2024, позов задоволено частково: визнано протиправним і скасовано висновок Південного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-03-22-011164-а від 28.06.2023 у частині зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель. У задоволенні інших вимог відмовлено. Стягнуто з Південного офісу Держаудитслужби на користь Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради витрати щодо сплати судового збору у розмірі 2 684грн.
10. Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції погодився з висновками моніторингу в частині допущення порушень процедури закупівлі. Зокрема, судом першої інстанції було встановлено, що пропозиція учасника ТОВ «Добробуд сервіс груп» не відповідала вимогам тендерної документації, адже до неї не було додано сертифікату відповідності виробів бетонних тротуарних неармованих, каменів бетонних бортових вимогам ДСТУ Б.В.2-7-145:2008. ДСТУ Б.В.2-7-237:2010, який вимагався у примітках додатку «Технічне завдання» до тендерної документації.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.