ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2026 року
м. Київ
справа № 160/20623/24
адміністративне провадження № К/990/40213/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., суддів Чиркіна С.М. та Шарапи В.М., розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2025 року (прийняту у складі колегії: головуючого судді Божко Л.А., суддів Дурасової Ю.В., Лукманової О.М.),
У С Т А Н О В И В :
Короткий зміст позовних вимог
1. У липні 2024 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач, скаржник) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - Управління, відповідач), в якій просив:
- визнати протиправними дії Управління щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;
- зобов`язати Управління провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року №118 (далі - постанова КМУ №118), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року №168 (далі - постанова КМУ №168), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року №185 (далі - постанова КМУ №185), починаючи з 01 березня 2022 року.
2. На обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону №1058-IV з 2021 року. Водночас, відповідачем не було проведено індексацію його пенсії з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року відповідно до пункту 1 постанови КМУ №118, пункту 1 постанови КМУ №168 та пункту 1 постанови КМУ № 185 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796, відповідно. Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо проведення індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії (за 2018-2020) на коефіцієнти збільшення 1,14, 1,197 та 1,0796, однак, відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Так, позивач вважає відмову відповідача протиправною та такою, що порушує його право на отримання пенсії у належному розмірі.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2024 року відмовлено у задоволенні позову.
4. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції вказав, що при призначенні позивачу пенсії у 2021 році органом Пенсійного фонду було застосовано показник середньої заробітної плати за 2018- 2020 роки у розмірі 9118,81 грн, який перевищує показники середньої заробітної плати, що підлягають застосуванню під час індексації пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV та Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124 (далі - Порядок №124), у зв`язку з чим проведення індексації у 2022- 2024 роках не призводило до фактичного підвищення розміру пенсії позивача; водночас відповідно до постанов КМУ №118, №168 та №185 у такому випадку передбачено встановлення щомісячної доплати до пенсії, яка позивачу була призначена та виплачується, що свідчить про відсутність протиправності у діях відповідача.
5. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2025 року скасовано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2024 року і ухвалено нове рішення, яким позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 з 30 січня 2024 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, 1,0796.
Зобов`язано Управління здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 30 січня 2024 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 (з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,197) та у зв`язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії.
У задоволенні іншої частини позову відмовлено.
6. Частково задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач звернувся до суду з цим позовом 30 липня 2024 року його права можуть бути захищені судом з 30 січня 2024 року - тобто в межах шестимісячного строку, встановленого частиною другою статті 122 КАС України, а не з 01 березня 2022 року, як просив позивач, у зв`язку із чим оскаржуване судове рішення підлягає скасуванню, а позов частковому задоволенню шляхом зобов`язання відповідача здійснити індексацію пенсії позивачу з 30 січня 2024 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, 1,0796.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
7. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, ОСОБА_1 звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просить скасувати постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2025 року в частині відмовлених позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким зобов`язати відповідача провести перерахунок шляхом послідовного збільшення показника 9118,81 грн на коефіцієнти 1,14, 1,197 та 1,0796.
8. На обґрунтування касаційної скарги скаржник зазначає, що суди першої і апеляційної інстанцій неправильно застосували положення частини другої статті 42 Закону №1058-IV, пункту 5 Порядку №124, пункту 1 постанови №118, пункту 1 постанови КМУ №168, пункту 1 постанови КМУ №185, без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 13 січня 2025 року у справі №160/28752/23, від 27 січня 2025 року у справі №200/422/24, від 27 січня 2025 року у справі №620/7211/24, від 28 січня 2025 року у справі №400/4663/24, від 28 січня 2025 року у справі №120/1483/24.
9. Скаржник вважає, що відповідач безпідставно не провів індексацію пенсії, передбачену частиною другою статті 42 Закону №1058-IV, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який фактично враховувався для обчислення пенсії позивача (9118,81 грн за 2018-2020 роки) на встановлені постановами Кабінету Міністрів України коефіцієнти 1,14, 1,197, а також 1,0796. Замість індексації було встановлено щомісячні доплати у розмірі 135 грн (з 01 березня 2022 року) та 100 грн (з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року).
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.