ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" листопада 2015 р. м. Київ К/800/21567/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Заїки М.М.,
суддів Загороднього А.Ф.,
Пасічник С.С.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Комунального підприємства «Районний Редакційно-видавничий комплекс «Новини Виноградівщини» на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.06.2014 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 у справі за позовом Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Районний Редакційно-видавничий комплекс «Новини Виноградівщини» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
встановила:
У травні 2014 року Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом до Комунального підприємства «Районний Редакційно-видавничий комплекс «Новини Виноградівщини» про стягнення адміністративно-господарських санкцій.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.06.2014, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 позовні вимоги задоволено повністю. Стягнуто з Комунального підприємства «Районний Редакційно-видавничий комплекс «Новини Виноградівщини» адміністративно-господарські санкції та пеню в розмірі 25 548 (двадцять п'ять тисяч п'ятисот сорок вісім) грн. 26 коп.
У касаційній скарзі відповідач просить постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.06.2014 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 скасувати, як такі що не відповідають нормам чинного законодавства та винести нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідачем в порушення вимог статті 20 Закону України від 01 березня 1991 року №803-XII «Про зайнятість населення» не було подано звіти форми №3-ПН за серпень 2013 року, листопад 2013 року та грудень 2013 року, а тому позивач правомірно застосував адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Проте, з даним висновком судів колегія суддів не погоджується з огляду на наступне.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідач подав до Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт формою № 10-ПІ річна «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» за 2013 рік. Відповідно до рядка 01 звіту середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві становить 17 осіб. Відповідно до рядка звіту 03 кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон) становить 1 особа. Відповідно до рядка звіту 02 середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність становить 0 осіб.
Закарпатським обласним відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Районний Редакційно-видавничий комплекс «Новини Виноградівщини» було застосовано адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Листом Виноградівського районного центру зайнятості від 19.05.2014 №585-04 було повідомлено, що Комунальне підприємство «Районний Редакційно-видавничий комплекс «Новини Виноградівщини» подавало звіти за формою 3-ПН «Про наявність вакансій» про наявність вакансій для 1 особи, з обмеженими фізичними можливостями (інваліда) з січня 2013 року по липень 2013 року, за вересень-жовтень 2013 року, за січень 2014 року та з березня по травень 2014 року.
Листом Виноградівського районного центру зайнятості від 29.05.2014 №985-04 повідомлено, що протягом 2013 року на Комунальне підприємство «Районний Редакційно-видавничий комплекс «Новини Виноградівщини» особи з інвалідністю на посаду кореспондента не направлялися, в зв'язку з відсутністю на обліку у центрі зайнятості осіб відповідної спеціальності та професійного досвіду.
За змістом статті 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон № 875-ХІІ) для підприємств, установ, організацій встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Частиною першою статті 20 зазначеного Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією та Законом України від 25 червня 1991 року № 1251-XII «Про систему оподаткування», а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.
Разом із тим відповідно до частини першої статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною другою статті 20 Закону № 875-ХІІ передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що він вжив усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Згідно зі статтею 18-1 зазначеного Закону пошук підходящої роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості.
Таким чином, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування.
У зв'язку з тим, що відповідач ужив усіх залежних від нього заходів щодо утворення робочих місць для працевлаштування інвалідів, він не може бути притягнений до відповідальності за ненаправлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження Підприємства інвалідів, які бажають працевлаштуватись.
Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 червня 2011 року у справі № 21-60а11, від 02 квітня 2013 року у справі №21-95а13.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.