Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 09.12.2015 року у справі №2а/1770/2121/12

Постанова ВАСУ від 09.12.2015 року у справі №2а/1770/2121/12

13.02.2017
Автор:
Переглядів : 184

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"09" грудня 2015 р. м. Київ К/800/22077/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача: Усенко Є.А.,

суддів: Веденяпіна О.А., Зайцева М.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження

касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби

на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2012 року

та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2013 року

у справі № 2а/1770/2121/2012

за позовом Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби (далі - ДПІ)

до Приватного підприємства "Експортно Імпортна Група" (далі - ПП "Експортно Імпортна Група"), ОСОБА_3

про визнання недійсним статуту, скасування державної реєстрації змін до установчих документів та припинення юридичної особи,

В С Т А Н О В И В:

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2012 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2013 року, відмовлено у задоволенні позову ДПІ про визнання недійсними установчих документів ПП "Експортно Імпортна Група", скасування державної реєстрації внесених до них змін та припинення юридичної особи.

У касаційній скарзі ДПІ, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить ухвалені у справі судові рішення скасувати, а позов задовольнити.

Відповідачі не реалізували процесуальне право щодо подання заперечень проти касаційної скарги.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

У судовому процесі встановлено, що 1 серпня 2011 року державним реєстратором виконавчого комітету Рівненської міської ради Савич Н.А. проведено державну реєстрацію юридичної особи - ПП "Експортно Імпортна Група" (код ЄДРПОУ 37829659, місцезнаходження: 33018, вул. Курчатова,62 А, кв. 4, м. Рівне, Рівненська обл.), до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - ЄДР) внесено запис № 1 від 1 серпня 2011 року № 1 608 102 0000 007898 («Державна реєстрація новоутвореної шляхом заснування юридичної особи») (а.с. 4-7). За наслідками укладеного між громадянами ОСОБА_5 та ОСОБА_3 договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі ПП "Експортно Імпортна Група" від 28 листопада 2011 року ОСОБА_3, як новим власником підприємства, прийнято рішення від 28 листопада 2011 року № 1 про: 1) зміну юридичної адреси підприємства на адресу: АДРЕСА_1; 2) затвердження статуту підприємства в новій редакції; 3) звільнення ОСОБА_5 з посади директора підприємства з 28 листопада 2011 року; 4) призначення ОСОБА_3 на посаду директора підприємства з 29 листопада 2011 року (а.с. 51). Державним реєстратором виконавчого комітету Рівненської міської ради Савич Н.А. проведено державну реєстрацію зазначених змін із занесенням до ЄДР записів № 2 від 2 грудня 2011 року № 1 608 105 0001 007898 («Державна реєстрація змін до установчих документів»), запису № 3 від 2 грудня 2011 року № 1 608 107 0002 007898 («Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах»), № 4 від 2 грудня 2011 року № 1 608 107 0003 007898 («Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах») (а.с. 6-7, 42-50). Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_3 на ім'я начальника відділення оперативного супроводження адміністрування ПДВ ВПМ ДПІ у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби майору податкової міліції Мойсієвича Ю.С. та його ж пояснень суду у судовому процесі перереєстрацію підприємства на своє ім'я здійснив за пропозицією ОСОБА_5 за грошову винагороду, без наміру фактичного здійснення господарської діяльності (а.с. 8-10).

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що під час створення ПП "Експортно Імпортна Група" не було допущено порушень, яких не можна усунути; пояснення ОСОБА_3 не є доказом у адміністративній справі, оскільки ДПІ не зазначено, в ході провадження яких дій, передбачених статтею 97 Кримінально-процесуального кодексу України, ці пояснення були надані; органи державної податкової служби вправі звертатись до суду з вимогою про припинення юридичної особи лише в межах виконання покладених на них функцій, а саме: в разі неподання такою особою в порядку встановленому законом протягом року податкових декларацій, документів фінансової звітності або у випадку провадження такою особою діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом, тобто, спрямована на ухилення від оподаткування; в судовому процесі ДПІ не спростовано, що ПП "Експортно Імпортна Група" подає податкову звітність, заборгованості зі сплати податків, зборів, платежів не має.

Згідно з підпунктом 20.1.37 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (у редакції, чинній станом на дату звернення ДПІ з позовною заявою до суду) (далі - ПК) посадові особи податкового органу вправі звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності, та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Статтею 42 Господарського кодексу України (далі - ГК) визначено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Мета одержання прибутку як одна з ознак (характерних рис) підприємництва, як правило, знаходить своє відображення в установчих документах суб'єкта підприємницької діяльності і простежується з характеру його діяльності.

Відповідно до статті 56 ГК суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.

Згідно зі статтею 551 ГК ознаками фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою -підприємцем, у тому числі визнання реєстраційних документів недійсними, є: реєстрація (перереєстрація) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи; нереєстрація в державних органах, якщо обов'язок реєстрації передбачено законодавством; реєстрація (перереєстрація) у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам або таким особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження; реєстрація (перереєстрація) та провадження фінансово-господарської діяльності без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників.

За змістом вказаних правових норм спрямованість наміру особи, яка реєструє юридичну особу, на здійснення господарської діяльності є однією з основоположних засад підприємництва.

Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі - Закон № 755-IV) установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи. Невідповідність установчих документів вимогам частини 3 цієї статті згідно зі статтею 27 цього Закону є підставою для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст