ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2014 року м. Київ справа № 875/245/14
№ А/800/222/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі Приходько І.В. Бухтіярової І.О. Костенка М.І. при секретарі судового засідання Лисюк І.О.
за участю: позивача - ОСОБА_4,
представника відповідача - Рахнянського Б.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2014 р.
у справі № 875/245/14
за позовом ОСОБА_4
до Центральної виборчої комісії
про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправною та скасування постанови від 28.09.2014 р. № 1275 в частині, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
03 вересня 2014 року ОСОБА_4 (далі - позивач, ОСОБА_4) звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії (далі - відповідач, ЦВК), в якому просив суд: - визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у порушенні встановленого Законом України «Про вибори народних депутатів України» терміну прийняття рішення про реєстрацію ОСОБА_4 як кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 або про відмову в реєстрації; - визнати протиправною та скасувати постанову ЦВК від 28.09.2014 р. № 1275 у частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 в одномандатному виборчому окрузі № 94; - зобов'язати ЦВК надати ОСОБА_4 можливість виправити неточність у заяві про самовисування кандидатом у народні депутати України, поданій до ЦВК 23.09.2014 р. та після її виправлення зареєструвати ОСОБА_4 як кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2014 р. позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправною та скасовано постанову ЦВК від 28.09.2014 р. № 1275 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15» в частині відмови в реєстрації ОСОБА_4 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 р.; зобов'язано ЦВК повторно розглянути подані ОСОБА_4 23.09.2014 р. документи для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 р. та прийняти рішення, передбачене частиною шостою статті 59 Закону України «Про вибори народних депутатів України»; в іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням Київського апеляційного адміністративного суду, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з апеляційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2014 р. і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Позивач в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважає оскаржуване судове рішення законним, обґрунтованим та прийнятим у відповідності до норм діючого законодавства.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 23.09.2014 р. позивачем подано до ЦВК заяву про самовисування та інші документи щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 р.
28.09.2014 р. відповідачем було прийнято постанову № 1275 про відмову в реєстрації кандидатом у народні депутати України позивача в одномандатному виборчому окрузі № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 р. Рішення ЦВК мотивовано тим, що в порушення пункту 1 часини другої статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» заява ОСОБА_4 про самовисування не містить зобов'язання у разі його обрання депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що підставою для відмови в реєстрації позивача кандидатом у депутати міг бути факт неподання заяви про самовисування, а не її оформлення із порушенням вимог пункту 1 частини другої статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» щодо зазначення зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України.
Разом з тим, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з такими висновками суду першої інстанції у зв'язку з неправильним застосуванням норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, з огляду на наступне.
Згідно з частиною четвертою статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» ЦВК видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.
Як свідчить довідка про прийняття документів, 23.09.2014 р. для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 ОСОБА_4 особисто пред'явлено паспорт та подано, серед інших документів, заяву про самовисування кандидатом у народні депутати України.
Згідно з частиною другою статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» ЦВК реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею визначених Законом документів, зокрема, заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до ЦВК, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає).
Отже, зазначення в заяві про прийняття на себе обов'язку припинити несумісну зі статусом депутата діяльність та/або скласти представницький мандат є безумовним обов'язком особи. Відсутність у особи відповідних мандатів не звільняють заявника від зазначеного зобов'язання.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.