ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" березня 2016 р. м. Київ К/800/488/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого: Бившевої Л.І.,
суддів: Зайцева М.П., Шипуліної Т.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області
на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2014 року
та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2014 року
у справі № 821/2825/14
за позовом Приватного підприємства «ДНІПРО-ОВОЧІ»
до Державної податкової інспекції у місті Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
Приватне підприємство «ДНІПРО-ОВОЧІ» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у місті Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - відповідач) про: визнати протиправними дій ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість ПП «ДНІПРО-ОВОЧІ» в електронній інформаційній базі даних «Система автоматизованого співставлення податкового кредиту та зобов'язань у розрізі контрагентів «Система «Податковий блок» ДПС Україна» на підставі акта від 08 липня 2014 року № 241/21-03-22-06 «Про результати документальної позапланової перевірки ПП «ДНІПРО-ОВОЧІ» (код ЄДРПОУ 38697720) з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з контрагентом-постачальником ТОВ «ВІП» (код ЄДРПОУ 32798914) за лютий - березень 2014 року та подальшої реалізації придбаних у контрагента-постачальника товарно-матеріальних цінностей (робіт, послуг), відображення здійснених фінансово-господарських операцій у податковій звітності»; зобов'язання ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області вилучити з електронної інформаційної бази даних «Система автоматизованого співставлення податкового кредиту та зобов'язань у розрізі контрагентів «Система «Податковий блок» ДПС Україна» інформацію, внесену на підставі акту від 08 липня 2014 року № 241/21-03-22-06.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2014 року позов був задоволений. Визнано протиправними дії ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області щодо коригувань податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість ПП «ДНІПРО-ОВОЧІ» в електронній інформаційній базі даних «Система автоматизованого співставлення податкового кредиту та зобов'язань у розрізі контрагентів «Система «Податковий блок ДПС України» на підставі акта перевірки від 08 липня 2014 року № 241/21-03-22-06 «Про результати документальної позапланової перевірки ПП «ДНІПРО-ОВОЧІ» (код ЄДРПОУ 38697720) з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з контрагентом-постачальником ТОВ «ВІП» (код ЄДРПОУ 32798914) за лютий - березень 2014 року та подальшої реалізації придбаних у контрагента-постачальника товарно-матеріальних цінностей, відображення здійснених фінансово-господарських операцій у податковій звітності». Зобов'язано ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області вилучити з електронної інформаційної бази даних «Система автоматизованого співставлення податкового кредиту та зобов'язань у розрізі контрагентів «Система «Податковий блок ДПС України» інформацію, внесену на підставі акта перевірки від 08 липня 2014 року № 241/21-03-22-06 «Про результати документальної позапланової перевірки ПП «ДНІПРО-ОВОЧІ» (код ЄДРПОУ 38697720) з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з контрагентом-постачальником ТОВ «ВІП» (код ЄДРПОУ 32798914) за лютий - березень 2014 року та подальшої реалізації придбаних у контрагента-постачальника товарно-матеріальних цінностей, відображення здійснених фінансово-господарських операцій у податковій звітності». Зобов'язано ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області протягом місяця з дня набрання постановою законної сили надати суду звіт про її виконання. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ПП «ДНІПРО-ОВОЧІ» (код ЄДРПОУ 38697720) судовий збір в сумі 73,08 грн.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2014 року постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2014 року було змінено, шляхом виключення з її мотивувальної частини посилання на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 травня 2014 року у справі №826/6432/14. В іншій частині постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2014 року було залишено без змін.
В касаційній скарзі ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить скасувати постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2014 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2014 року і ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПП «ДНІПРО-ОВОЧІ» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинах з контрагентом-постачальником ТОВ «ВІП» (код ЄДРПОУ 32798914) за лютий - березень 2014 року та подальшої реалізації придбаних у контрагента-постачальника товарно-матеріальних цінностей (робіт, послуг), відображення здійснених фінансово-господарських операцій у податковій звітності, за результатами якої складений акт від 08 липня 2014 року № 241/21-03-22-06.
На підставі вказаного акта перевірки ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області внесла інформацію до Інформаційної бази даних «Система автоматизованого співставлення податкового кредиту та зобов'язань у розрізі контрагентів «Система «Податковий блок ДПС України» та здійснила коригування показників податкового кредиту та податкових зобов'язань позивача, задекларованих позивачем у лютому та березні 2014 року.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що інформація, що міститься в Інформаційній системі базі даних, може вплинути на права платника податків у сфері публічно-правових відносин, з огляду на що дії податкового органу щодо зняття у позивача показників податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів є безпідставними, оскільки коригування інформації, внесеної до бази Інформаційної системи «Податковий блок» можливе за наслідками проведеної перевірки платника, за результатами якої прийнято податкове повідомлення-рішення. Оскільки за наслідками проведеної перевірки позивача податкові повідомлення-рішення не виносилися, то податковий орган безпідставно здійснив коригування податкового кредиту та податкових зобов'язань ПП «ДНІПРО-ОВОЧІ».
При цьому, суд апеляційної інстанції, змінюючи мотивувальну частину рішення суду першої інстанції, виходив з того, що суд першої інстанції безпідставно послався на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 травня 2014 року у справі №826/6432/14, яка не набрала законної сили та в подальшому була скасована судом апеляційної інстанції.
Однак, погодитись з такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів не може, виходячи з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, урегульовані Податковим кодексом України.
У абзаці 1 пункті 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)).
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.