Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 08.10.2015 року у справі №805/1121/13-а

Постанова ВАСУ від 08.10.2015 року у справі №805/1121/13-а

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 141

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"08" жовтня 2015 р. м. Київ К/800/28054/13

К/800/27284/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Олексієнка М.М. (доповідач), Бутенка В.І., Швеця В.В.,

здійснивши в порядку письмового провадження касаційній розгляд справи за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області (далі - УПФ) до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Волноваському районі Донецької області (далі - Фонд) про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, допомоги на поховання, адресної допомоги за касаційними скаргами представників сторін на судові рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2013 року, Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2013 року,

в с т а н о в и л а :

У січні 2013 року представник УПФ звернувся в суд з позовом, відповідно до якого з урахуванням уточнених позовних вимог просив стягнути з Фонду заборгованість по відшкодуванню витрат:

на виплату і доставку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_4 за період з 01 вересня 2012 року по 31 січня 2013 року в розмірі 3590,00 грн.;

на виплату пенсії по інвалідності громадянам держав-учасниць СНД та членам їх сімей, які отримали каліцтво за межами України, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 в сумі 17972,33 грн.;

на виплату допомоги на поховання ОСОБА_10 в розмірі 1701,33 грн. та адресної допомоги за період з 01 вересня 2012 року по 31 грудня 2012 року, розмір якої становить 324516,16 грн.

Посилався на те, що відповідач безпідставно не прийняв до заліку зазначенні витрати, внаслідок чого виникла заборгованість.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2013 року, позов задоволено частково. Стягнуто з Фонду на користь УПФ витрати на виплату пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві, за період з 1 вересня 2012 року по 31 січня 2013 року в сумі 3590,00 грн., витрати на виплату пенсій по інвалідності громадянам держав-учасниць СНД та членам їх сімей, які отримали каліцтво за межами України, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 в сумі 10850,53 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У касаційних скаргах представники сторін, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущені судами, просять попередні судові рішення скасувати і ухвалити нове, зокрема, представник позивача наполягає на задоволенні позову в повному обсязі, представник відповідача про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновку про задоволення касаційної скарги частково з урахуванням наступного.

Як установлено судами попередніх інстанцій, між УПФ та Фондом на підставі списків проведено звірку витрат по особових справах потерпілих, проте при підписанні акту Фондом не прийнято до заліку і не відшкодовано за період з 01.09.2012 року по 31.01.2013 року витрати на виплату і доставку пенсій по втраті годувальника ОСОБА_4 в сумі 3590,00 грн., пенсії громадянам, які отримали каліцтво за межами України, та членам їх сімей - ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 в сумі 17972,33 грн., допомога на поховання ОСОБА_10 в розмірі 1701,33 грн. та 324516,16 грн. адресної допомоги.

Висновок судів попередніх інстанцій в частині задоволення позову про стягнення з Фонду витрат на виплату і доставку пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві за період з 1 вересня 2012 року по 31 січня 2013 року, витрат на виплату пенсій по інвалідності громадянам держав-учасниць СНД та членам їх сімей, які отримали каліцтво за межами України ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, а також відмови в задоволенні позову про відшкодування витрат на виплату допомоги на поховання ОСОБА_10 в розмірі 1701,33 грн. та адресної допомоги за період з 01 вересня 2012 року по 31 грудня 2012 року, відповідає дійсним обставинам справи і нормам матеріального та процесуального права.

Так, статтею 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР (далі - Основи) встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття. Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до Основ (стаття 4 Основ у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Пунктом 4 статті 25 Основ встановлено, що пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, пенсія у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога на поховання осіб, які померли внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Отже, пенсія по інвалідності потерпілому є страховою виплатою, яка виплачується застрахованій особі у разі настання страхового випадку.

За змістом статті 6 Основ, статті 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і статті 6 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі - Закон № 1105-XIV) страховиками є цільові страхові фонди, зокрема з пенсійного страхування та страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, а саме - Пенсійний фонд України та Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Згідно з частиною четвертою статті 26 Основ якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.

Аналогічне правило закріплено абзацом другим пункту 5 частини першої статті 24 Закону № 1105-XIV.

За правилами статті 33 Закону № 1105-XIV у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат (пенсій згідно з підпунктом «д» пункту 1 частини першої статті 21 цього Закону) мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання.

Такими непрацездатними особами є: 1) діти, які не досягли 16 років; діти з 16 до 18 років, які не працюють, або старші за цей вік, але через вади фізичного або розумового розвитку самі не спроможні заробляти; діти, які є учнями, студентами (курсантами, слухачами, стажистами) денної форми навчання - до закінчення навчання, але не більш як до досягнення ними 23 років; 2) жінки, які досягли 55 років, і чоловіки, які досягли 60 років, якщо вони не працюють; 3) інваліди - члени сім'ї потерпілого на час інвалідності; 4) неповнолітні діти, на утримання яких померлий виплачував або був зобов'язаний виплачувати аліменти; 5) непрацездатні особи, які не перебували на утриманні померлого, але мають на це право.

Рішенням Волноваського районного суду Донецької області від 29.12.2006 року у справі № 2-1340/2006, яке набрало законної сили 10.04.2007 року, встановлений факт перебування ОСОБА_4 на утримані свого дядька ОСОБА_11, який загинув внаслідок нещасного випадку на виробництві ІНФОРМАЦІЯ_1. Крім того, у цьому рішенні зазначено, що ОСОБА_4 є інвалідом дитинства, проживав разом з матір`ю, яка також є інвалідом II групи та не працює, дідом, який помер, та ОСОБА_11 - дядьком.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст