Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 08.10.2014 року у справі №800/155/14

Постанова ВАСУ від 08.10.2014 року у справі №800/155/14

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 174

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2014 року м. Київ справа № 800/155/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: Карася О.В. (головуючого),

Бухтіярової І.О., Приходько І.В., Рибченка А.О., Усенко Є.А.,

при секретарі судового засідання Гончар Н.О., за участю представників позивача ОСОБА_5, відповідача Миколасюк Р.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_7 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

У березні 2014 року ОСОБА_7 звернувся до суду з позовом до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС, Комісія) про визнання протиправними дій та бездіяльність Комісії, які полягали в тому, що на звернення позивача щодо поновлення його на посаді судді Верховного Суду України у зв'язку із закінченням його повноважень народного депутата України Комісія замість розгляду звернення позивача від 24.01.2014 відповідно до вимог Регламенту ВККС надала відповідь від 20.02.2014 вих. № 18-2398/14 за підписом одного члена Комісії не по суті звернення. Також позивач просить зобов'язати Вищу ВККС розглянути відповідно до вимог законодавства, Регламенту ВККС (у редакції Регламенту станом на час подання звернення) звернення ОСОБА_7 від 24.01.2014 щодо поновлення його на посаді судді Верховного Суду України у зв'язку із закінчення його повноважень народного депутата України.

Позовні вимоги обґрунтовані ст. 90 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно ч. 3 якої порядок роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України визначається її регламентом, прийнятим більшістю від загального складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, та Регламент ВККС, підпунктами 3.2.1 та 3.3.3 якого визначено, що формою роботи Комісії є засідання, а результатом вирішення питань, віднесених Законом до повноважень Комісії, є рішення встановленої Законом форми.

В письмовому запереченні проти позову ВККС просить відмовити у задоволенні позову з посиланням на ст. 139 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та п. 9.2 Регламенту ВККС, згідно яких відставка судді припиняється у разі його повторного обрання на посаду судді. При цьому ВККС зазначає, що іншого порядку щодо обрання на посаду судді безстроково, крім визначеного ст. 74 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", не передбачено.

В судовому засіданні представник позивача свої вимоги підтримав, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що нормами спеціального законодавства встановлено порядок обрання на посаду судді безстроково, яким не передбачено звернення кандидата з письмовою заявою до ВККС про рекомендування його для обрання на посаду судді безстроково через представника.

Вислухавши доводи осіб, які з'явились у судове засідання, з'ясувавши обставини справи в межах позовних вимог та зібраних і досліджених доказів, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.

Судом встановлено, підтверджено наявними у справі доказами і не заперечується сторонами, що відповідно до Постанови Верховної Ради України від 21.07.2006 № 19-V "Про звільнення суддів" ОСОБА_7 було звільнено з посади судді Верховного Суду України у зв'язку з поданням заяви про відставку.

У зв'язку зі складенням 12.12.2012 повноважень народного депутата Верховної Ради України шостого скликання ОСОБА_7 05.07.2013 звернувся до ВККС із заявою про поновлення його на посаді судді Верховного Суду України (а.с. 6-8), за результатами розгляду якої Комісією було надано письмову відповідь від 25.07.2013 № 18-8645/13 за підписом одного члена комісії (В.о. Голови Фадєєвої Н.М.), де роз'яснила загальний порядок повторного обрання на посаду судді безстроково, а питання заявлене по суті у заяві залишено без розгляду (а.с. 9-10).

У січні 2014 року, а саме 24.01.2014, до ВККС з аналогічною по суті заявою звернувся представник позивача за довіреністю - ОСОБА_5 (а.с. 11), за результатами розгляду якої Комісією було надано письмову відповідь від 20.02.2014 № 18-2398/14 (а.с. 12) за підписом Заступника голови Пінчук М.Г., якою, пославшись на положення статей 74, 75, 139 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", зазначено, що відповідно до вимог чинного законодавства України для повторного обрання на посаду судді безстроково ОСОБА_7 як судді у відставці необхідно особисто звернутися до ВККС та надати заяву про рекомендування для обрання на посаду судді безстроково разом із документами, вичерпний перелік яких визначений приписами Закону.

Так, у найзагальнішому вигляді представництвом є використання правосуб'єктності одних осіб для реалізації прав і обов'язків та захисту прав інших осіб.

Водночас коло дій, які можуть бути здійснені за допомогою представництва, не є безмежним. Зокрема, частинами 1, 2 ст. 238 Цивільного кодексу України вказує, що представник може бути уповноважений на вчинення лише тих правочинів, право на вчинення яких має особа, яку він представляє. Крім того, не допускається укладення через представника правочину, який за своїм характером може вчинятися тільки особисто.

Спеціальним законом, який встановлює порядок обрання на посаду судді безстроково є Закон України від 07.07.20100 № 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів", ст. 74 глави 3 "Розгляд питання про обрання на посаду судді безстроково" якого визначено порядок та послідовність процедур, пов'язаних із обранням кандидатів на посаду судді безстроково та обранням суддів, раніше обраних безстроково Верховною Радою України.

Зазначеним положенням Закону встановлено, що ВККС за письмовою заявою кандидата на посаду судді безстроково повідомляє про підготовку матеріалів щодо кандидата на посаду судді безстроково, перевіряє його відомості та приймає рішення про рекомендування чи відмову у рекомендуванні для обрання на посаду судді безстроково (ч. 3 ст. 74 Закону № 2453-VI).

Аналогічна норма міститься і у Регламенті, затвердженого рішенням Комісії від 08.06.2011 № 1802/3п-11 на виконання положень Закону № 2453-VI.

Пунктом 8.2 Регламенту ВККС, яким визначено порядок роботи ВККС на реалізацію повноважень, наданих законом України, а також процедуру розгляду питань, віднесених до її компетенції Законом та іншими нормативно-правовими актами, також визначено перелік осіб, які мають право звернутися із заявою про рекомендування для обрання на посаду судді безстроково, зокрема, - суддя, призначений на посаду судді вперше, не пізніше ніж за шість місяців до закінчення строку перебування на цій посаді; - кандидат на посаду судді безстроково, якого звільнено з посади судді у зв'язку із закінченням строку, на який його було призначено, та який раніше не звертався до Комісії із заявою про рекомендування для обрання його на посаду судді безстроково; - суддя, обраний безстроково, при переведенні до іншого суду; - суддя у відставці.

Згідно п. 8.3 Регламенту кандидат звертається до Комісії із заявою про рекомендування для обрання на посаду судді безстроково в строки, встановлені ст. 75 Закону. Зазначена заява, разом із визначеними ст. 75 Закону документами, подаються кандидатом до Комісії особисто.

Отже, передбачений законодавством України порядок розгляду питання про обрання на посаду судді безстроково передбачає подання заяви кандидатом на посаду судді безстроково особисто, а не через представника.

Згідно положень, викладених у статтях 90, 92 цього Закону, Вища кваліфікаційна комісія суддів України є постійно діючим колегіальним органом у системі судоустрою України, порядок роботи якого визначається регламентом, прийнятим більшістю від загального складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Як і інший державний орган, Комісія, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, зобов'язана діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.

Перелік повноважень Комісії визначений ст. 91 Закону № 2453-VI, п. 11 ч. 1 якої зазначено, що Комісія здійснює інші повноваження, передбачені законом.

У зв'язку з наведеним вище, Вищий адміністративний суд України приходить до висновку про те, що Комісія у даному випадку діяла в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 128, 160 - 167, 1711 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :