ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 липня 2014 року м. Київ справа № 800/280/14
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. -головуючий, судді Бухтіярова І.О., Муравйов О.В., Приходько І.В., Сірош М.В.,
розглянув у судовому засіданні позов ОСОБА_1
до виконуючого обов'язки Президента України Турчинова О.В.,
за участю третьої особи - Міністерства оборони України,
про визнання незаконними положень нормативно-правових актів Президента України.
Судове засідання проведено за участю представників учасників провадження:
позивача - не з'явились,
відповідача - не з'явились,
третьої особи - ОСОБА_3
За результатами розгляду позову Вищий адміністративний суд України
ВСТАНОВИВ:
У травні 2014 року ОСОБА_1. звернувся до Вищого адміністративного суду України як до суду першої інстанції з позовом, в якому просить визнати незаконними та скасувати:
пункт 5 частини другої Указу Президента України від 01.05.2014 № 447/2014 «Про заходи щодо підвищення обороноздатності держави» (далі - Указ № 447/2014);
абзац другий пункту 210 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 (далі - Положення № 1153/2008).
Позовні вимоги мотивовані тим, що за Указом Президента України від 14.10.2013 № 562 ОСОБА_1 було звільнено у запас як військовослужбовця, який вислужив установлений строк служби; однак оспорюваними положеннями нормативно-правових актів було продовжено термін військової служби позивача, що призвело до незаконного обмеження його конституційних прав.
ОСОБА_1 подано заяву про розгляд справи за його відсутністю у зв'язку з особливістю процедури одержання дозволу військовослужбовцем на перебування за межами військової частини. З огляду на зміст спірних правовідносин Вищий адміністративний суд України вважає за можливе задовольнити цю заяву та розглянути даний спір за відсутності позивача.
Відповідачем подано заперечення на позовну заяву, в якій він зазначає що спірні положення нормативних актів були видані у межах його компетенції на виконання повноважень, передбачених статтею 106 Конституції України та у відповідності зі статтею 23 Закону України «Про військовий обов'язок і війську службу», статтями 1, 11 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та на підставі цього просить відмовити у позові. Відповідач на скористався правом на участь у судовому засіданні з розгляду цієї справи.
Представник третьої особи у судовому засіданні надав пояснення аналогічні запереченням, викладеним відповідачем, і також просив відмовити у позові у зв'язку з його необґрунтованістю.
Дослідивши матеріали даної справи, заслухавши пояснення сторін по справі, колегія суддів Вищого адміністративного суду України встановила наступне.
Позивач належить до категорії військовослужбовців, яких було звільнено в запас із Збройних Сил України згідно з пунктом 5 Указу Президента України від 14.10.2013 № 562 "Про строки проведення чергових призовів, чергові призови громадян України на строкову військову службу до внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України та звільнення в запас військовослужбовців у 2014 році".
Пунктом 5 частини другої Указу № 447/2014 абзац третій пункту 1, абзаци другий і третій пункту 2 статті 5 зазначеного Указу доповнено словами "але не раніше оголошення в установленому порядку демобілізації". Тим самим строк проходження позивачем строкової військової служби було продовжено на невизначений термін до оголошення демобілізації.
За твердженням заявника, наведене положення нормативно-правового акта обмежує його основні конституційні права і свободи (як-от право на відпустку, на здобуття освіти, на гідний рівень життя тощо), а тому має бути визнано незаконним.
Основними критеріями законності нормативно-правового акта є його видання державним органом у межах його компетенції, визначеної Конституцією України, а також відповідність принципам та нормам міжнародного права.
У справі, що розглядається, суб'єктом видання оспорюваного положення Указу № 447/20147 є виконуючий обов'язки Президента України Турчинов О.В.
Чинним законодавством України не врегульовано поняття «виконуючого обов'язки Президента України» та не визначено статус, повноваження, компетенцію, права та обов'язки такої особи.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.