Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 06.10.2014 року у справі №875/184/14

Постанова ВАСУ від 06.10.2014 року у справі №875/184/14

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 206

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2014 року м. Київ справа № 875/184/14

А/800/153/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого - судді Леонтович К.Г.,

суддів: Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,

секретаря - Щавінської С.В.,

за участю представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2, ЦВК - КраснощокаА.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за апеляційною скаргою Центральної виборчої комісії на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року у справі №875/184/14 за позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови в частині, зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и л а :

У жовтні 2014 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 29.09.2014 року №1331 в частині відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_1 та зобов'язати Центральну виборчу комісію повторно розглянути подані ОСОБА_1 24.09.2014 року документи для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №23 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 року, прийняти виправлені документи, зокрема, автобіографію ОСОБА_1, оформлену відповідно до вимог ч.2 ст.55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" та прийняти рішення, передбачене ч.6 ст.59 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Позовні вимоги мотивовані тим, що постанова Центральної виборчої комісії від 29 вересня 2014 року №1331 "Про відмову у реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_1." є протиправною, зокрема, в частині відмови в реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_1, як така, що винесена відповідачем на підставі хибного висновку щодо відсутності у документах, поданих позивачем для реєстрації кандидатом у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, документів, зазначених у п.2 ч.2 ст.55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" з тих підстав, що наведені в оскаржуваній постанові недоліки в поданій позивачем автобіографії, а саме відсутність відомостей щодо часу проживання на території України та контактного номеру телефону, не можна розцінювати як такі, що перешкоджали відповідачу зареєструвати позивача кандидатом у народні депутати України, оскільки Центральна виборча комісія, встановивши невідповідність поданої автобіографії, повинна була надати можливість внести виправлення в останню, а не відмовляти у реєстрації кандидатом у народні депутати України.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року визнана протиправною та скасована постанова Центральної виборчої комісії № 1331 від 29 вересня 2014 року в частині відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі № 23 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року. Зобов'язано Центральну виборчу комісію повторно розглянути подані ОСОБА_1 документи щодо реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 23 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Не погоджуючись з постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року Центральна виборча комісія 4 жовтня 2014 року звернулася до Вищого адміністративного суду України з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що наявні підстави для скасування судового рішення та задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.

Київським апеляційним судом встановлено, що ОСОБА_1 24.09.2014 року звернувся до Центральної виборчої комісії із заявою про самовисування та просив зареєструвати останнього кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №23 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 року. До вказаної заяви позивачем були додані: автобіографія кандидата у народні депутати України; документ про внесення грошової застави; фотографії кандидата розміром 4х6 см; ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата у народні депутати України; передвиборна програма кандидата у народні депутати України. Всі вище вказані документи були прийняті уповноваженою особою ЦВК 24.09.2014 року о 14:38, про що позивачем о 14:38 того ж дня була отримана довідка.

Постановою Центральної виборчої комісії від 29.09.2014 року №1331 відмовлено у реєстрації кандидатом у народні депутати України, зокрема, ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі №23 (далі - постанова №1331).

Зазначена відмова обґрунтована тим, що в порушення вимог п.2 ч.2 ст.55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" додана до заяви автобіографія ОСОБА_1 не містить відомостей щодо часу проживання на території України, контактного номера телефону, тому подані документи ОСОБА_1 не є автобіографією кандидата у народні депутати у розумінні п.2 ч.2 ст.55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", що є підставою для відмови у реєстрації кандидатів у народні депутати України в силу п.2 ч.1 ст.60 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Задовольняючи позовні вимоги Київський апеляційний адміністративний суд виходив з того, що викладений у постанові №1331 висновок ЦВК про те, що подана позивачем автобіографія не є таким документом у розумінні приписів п. 2 ч. 2 ст. 55 Закону, є помилковим, оскільки, наявність недоліків або неточностей у поданих кандидатом на реєстрацію документів не може свідчити про відсутність таких документів взагалі.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновком Київського апеляційного адміністративного суду виходячи з наступного.

Згідно Указу Президента України від 27 серпня 2014 року №690/2014 "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів" припинені достроково повноваження Верховної Ради України сьомого скликання та призначені позачергові вибори до Верховної Ради України на 26 жовтня 2014 року.

Відповідно до частини третьої статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Згідно ч.1 ст. 9 Закону України "Про вибори народних депутатів України" депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону.

Частиною другою статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів:

1) заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає);

2) автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;