ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2014 року м. Київ справа № 875/171/14
А/800/114/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г., Голяшкіна О.В., Зайця В.С.,
секретар судового засідання - Марчук Л.А.,
за участю:
позивача - ОСОБА_4, АДРЕСА_1,
представника відповідача - Чернюк С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2014року
у справі №875/171/14
за позовом ОСОБА_4
до Центральної виборчої комісії
про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИЛА:
01 жовтня 2014 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Центральної виборчої комісії, яким просив скасувати постанову відповідача №1286 від 28 вересня 2014 року «Про відмову в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_4» в частині відмови в реєстрації кандидатом у народні депутати по одномандатному виборчому округу №25 ОСОБА_4 та в частині повернення ОСОБА_4 внесену ним грошову заставу; зобов'язати Центральну виборчу комісію вчинити дії щодо реєстрації позивача кандидатом в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 25 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2014 року у справі №875/171/14 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
ОСОБА_4, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу. В обґрунтування своїх вимог зазначає, що ним до Центральної виборчої комісії була подана заява про самовисування та реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 25 встановленої законом форми з усіма додатками згідно переліку, встановленого вимогами пункту 1 частини другої статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів». Зазначені постановою від 28 вересня 2014 року №1286 невідповідності його заяви вимогам статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів», є неточностями сформулюваного тексту заяви. Неточності є підставою для їх виправлення, а не основою для відмови відповідача в реєстрації кандидата в депутати.
В судовому засіданні позивач підтримав вимоги апеляційної скарги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача апеляційну скаргу не визнала, просила суд відмовити у її задоволенні з посиланням на те, що заява про самовисування не містить зобов'язання у разі обрання позивача депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та Законів України несумісна з мандатом народного депутата України. Центральна виборча комісія діяла в межах повноважень, в порядку та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні сторін, згідно журналу судового засідання, дослідивши та розглянувши докази у справі, колегія суддів встановила наступне.
23.09.2014 року о 11 год. 52 хв. ОСОБА_4 для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 25, відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», надав до Центральної виборчої комісії наступні документи: заява про самовисування кандидатом у народні депутати України; автобіографія кандидата у депутати; документ про внесення грошової застави; 4 фотографії кандидата у депутати розміром 4x6 см; ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата у народні депутати; передвиборна програма кандидата у депутати.
В заяві про самовисування позивачем вказано наступне: «Я, ОСОБА_4, заявляю про само висування та прошу зареєструвати мене кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №25 на позачергові вибори до Верховної Ради України, які відбудуться 26 жовтня 2014 року. У зв'язку з участю у виборах даю згоду на оприлюднення моїх біографічних відомостей. Іншого представницького мандата, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата України, не маю. У разі обрання мене народним депутатом України зобов'язуюсь протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні мені підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом.».
При цьому позивач посилався на те, що заяву про самовисування ним було оформлено з використанням зразка заяви, оприлюдненого на офіційному сайті Центральної виборчої комісії.
У примітці до абзацу щодо зобов'язання припинити діяльність (скласти представницький мандат) на зразку заяви про самовисування зазначено, що у разі відсутності іншого представницького мандата, який згідно з Конституцією України та законами України несумісний з мандатом народного депутата України, зазначається «Іншого представницького мандата, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата України, не маю.».
Саме така фраза була відображена позивачем в заяві про самовисування. ОСОБА_4 вказує, що у нього відсутня будь-яка діяльність або будь-який представницький мандат, які згідно з Конституцією України та законами України несумісні з мандатом народного депутата.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.