ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" листопада 2014 р. м. Київ К/800/40422/14
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Бухтіярова І.О., Приходько І.В.,
розглянув у письмовому провадженні касаційну скаргу Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - Нікопольська ОДПІ)
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.04.2014
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2014
у справі № 820/3732/14
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Багатопрофільна корпорація "Січеслав" (далі - Товариство)
до Нікопольської ОДПІ
та Нововодолазької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України
ВСТАНОВИВ:
У березні 2014 року Товариство звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому (з урахуванням подальшого уточнення до нього) просило: визнати протиправними дії Нікопольської ОДПІ щодо формування висновків у довідці від 19.12.2013 № 270/2202 «Про результати проведення зустрічної звірки Товариства»; визнати протиправними дії Нікопольської ОДПІ щодо здійснення коригувань в інформаційній системі «Податковий блок», зокрема, у підсистемі «Аналітична система» на підставі висновків, викладених у зазначеній довідці; зобов'язати Нововодолазьку ОДПІ відновити відкориговані показники у цій інформаційній системі.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15.04.2014, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2014, позов задоволено частково; визнано протиправними дії Нікопольської ОДПІ щодо формування висновків у спірній довідці; визнано протиправними дії податкової інспекції щодо внесення до інформаційної системи «Податковий блок», зокрема, до підсистеми «Аналітична система» корегувань на підставі висновків, викладених у вказаній довідці; в іншій частині позов залишено без задоволення.
У прийнятті цих судових актів попередні судові інстанції виходили з того, що оспорювану зустрічну звірку було проведено з порушення нормативно визначеної процедури. Також, за висновком попередніх судових інстанцій, власне проведення зустрічної звірки не може породжувати правові наслідки у вигляді зміни показників податкової звітності платником в податкових базах даних.
Посилаючись на невідповідність висновків судів дійсним обставинам справи та вимогам чинного законодавства, Нікопольська ОДПІ звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалені у справі судові акти та повністю відмовити у задоволенні позову.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши відповідність висновків судів наявним у матеріалах справи доказам, правильність застосування судами норм матеріального права та дотримання ними процесуальних норм, обговоривши доводи касаційної скарги, Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне частково задовольнити розглядувані касаційні вимоги з урахуванням такого.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами здійснення зустрічної звірки Товариства щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ДП «Придніпровська залізниця» та ТОВ «Ніколейд» за вересень 2013 року Нікопольською ОДПІ було складено довідку від 19.12.2013 № 270/2202, в якій зазначено про непідтвердженість реального характеру господарських правовідносин позивача з названими контрагентами.
Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У справі, що переглядається, висновок судів щодо незаконності дій з формування висновків оспорюваної зустрічної звірки зроблений без урахування такого.
Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України надано право платникам податків оскаржувати в порядку, встановленому цим Кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб).
Диспозиція цієї статті передбачає оскарження: дій службової особи податкового органу, які пов'язані з порушенням порядку проведення перевірки; дій, які полягають у перевищенні повноважень службовою особою щодо обмеження прав у можливості ознайомлення з результатами контрольного заходу; дій щодо проведення перевірки без установлених законом підстав та/або з порушенням вимог чинного законодавства тощо.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 року № 236 затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.
За змістом пункту 4.6 цих Методичних рекомендацій за результатами проведення зустрічної звірки складається Довідка про результати проведення зустрічної звірки. Пунктом 5.1 Методичних рекомендацій передбачено, що електронні копії підписаного керівником (заступником керівника) органу ДПС супровідного листа про результати проведення зустрічної звірки, складеної Довідки/Акта, інших документів та наданих суб'єктом господарювання матеріалів не пізніше наступного робочого дня від дати їх складання надсилаються до органу ДПС - ініціатора за допомогою ІС "Зустрічні звірки".
У разі непідтвердження господарських відносин із суб'єктом господарювання зазначені матеріали (один примірник складених працівниками органу ДПС Довідки/Акта та належним чином завірені копії отриманих від суб'єкта господарювання матеріалів) одночасно із направленням електронних копій надсилаються органу ДПС - ініціатору поштою із повідомленням про вручення, при цьому отримана від суб'єкта господарювання інформація та її документальне підтвердження залишається органу ДПС - виконавцю.
Зі змісту викладеного вбачається, що дії з проведення зустрічної звірки та з оформлення результатів зустрічної звірки довідкою є, по суті, виконанням службовими особами своїх обов'язків, а самі по собі висновки вказаного акта у формі довідки не створюють відносин владного підпорядкування, що є необхідною ознакою публічно-правових відносин. Проведення зустрічних звірок є лише процедурним заходом зі збору податковим органом інформації щодо дотримання платником податкового законодавства у рамках податкового контролю.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.