ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2014 року м. Київ справа № 875/120/14
вх. А/800/111/14
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого: Маслія В.І.
суддів: Розваляєвої Т.С., Черпіцької Л.Т.
секретаря судового засідання - Зубенко Д.В.
за участю: представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Ларіної Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку апеляційного провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Центральної виборчої комісії на постанову Київсього апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2014 року у справі за позовом кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови в частині та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_3 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду, як до суду першої інстанції, з позовом до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) про визнання протиправною та скасування постанови ЦВК № 1275 від 28 вересня 2014 року "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13" в частині відмови йому в реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 та зобов'язання ЦВК вчинити дії, спрямовані на реєстрацію його кандидатом у народні депутати України в зазначеному виборчому окрузі.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2014 року позовні вимоги задоволено: визнано протиправною та скасовано постанову Центральної виборчої комісії від 28 вересня 2014 року № 1275 "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13" в частині відмови в реєстрації ОСОБА_3 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94; зобов'язано Центральну виборчу комісію зареєструвати кандидатом у народні депутати України ОСОБА_3 в одномандатному виборчому окрузі № 94.
Не погоджуючись із постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2014 року Центральна виборча комісія звернулася до Вищого адміністративного суду України із апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення Київським апеляційним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, просила скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В апеляційній скарзі Центральна виборча комісія вказує на правомірність своїх дій, а відтак і спірної постанови від 28 вересня 2014 року № 1275, з огляду на те, що ОСОБА_3 в порушення вимог пункту 1 частини 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" у заяві про самовисування не зазначив про зобов'язання у разі обрання його народним депутатом України припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України. Крім цього, в поданій автобіографії ОСОБА_3 не міститься відомостей щодо партійності.
У судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав та просив задовольнити її у повному обсязі; представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечував.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на апеляційну скаргу, правильність правової оцінки обставин справи та застосування Київським апеляційним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено Київським апеляційним адміністративним судом, позивачем до ЦВК подано заяву про самовисування та реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
28 вересня 2014 року ЦВК прийнято постанову № 1275 про відмову в реєстрації кандидатом у народні депутати України позивача в одномандатному виборчому окрузі № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Дана постанова ЦВК в частині відмови в реєстрації позивача кандидатом у народні депутати України мотивована тим, що подана ним заява про самовисування кандидатом у народні депутати України є неподаною відповідно до вимог пунктів 1, 2 частини другої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", оскільки не містить зобов'язання позивача у разі обрання його народним депутатом України припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата, або зазначення, що така діяльність ним не здійснюється. Крім того, в поданій автобіографії ОСОБА_3 не міститься відомостей щодо партійності.
Позивач, не погоджуючись з таким рішенням відповідача в частині відмови в реєстрації його кандидатом у народні депутати України, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, Київський апеляційний адміністративний суд вказав, зокрема, що правовою підставою для відмови в реєстрації позивача кандидатом у депутати міг бути факт неподання заяви про самовисування або автобіографії, а не їх оформлення із порушенням вимог п.п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України'' щодо зазначення зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України.
Колегія суддів не погоджується із вказаною позицією Київського апеляційного адміністративного суду, з огляду на наступне.
У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" ЦВК є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Згідно із пунктом 6 статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" ЦВК реєструє кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом.
Згідно із частиною другою статті 76 Конституції України народним депутатом України може бути обрано громадянина України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.