Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 05.03.2026 року у справі №140/4002/24

Постанова ВАСУ від 05.03.2026 року у справі №140/4002/24

05.03.2026
Автор:
Переглядів : 63

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2026 року

м. Київ

справа № 140/4002/24

касаційне провадження № К/990/12553/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Гончарової І.А.,

суддів - Бившевої Л.І., Олендера І.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області

на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2025 року (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Хобор Р.Б.; судді: Бруновська Н.В., Шавель Р.М.)

у справі № 140/4002/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс Ойл Компані»

до Головного управління ДПС у Волинській області

про визнання протиправним та скасування рішення,

У С Т А Н О В И В:

У квітні 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Транс Ойл Компані» (далі - ТОВ «Транс Ойл Компані», позивач, платник, товариство) звернулося до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач, контролюючий орган, податковий орган) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 18 грудня 2023 року № 000784-09.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, платник зазначив, що рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки прийняте на підставі акта фактичної перевірки, проведеної відповідно до наказу від 01 листопада 2023 року № 2325-п, який був реалізований без належних правових підстав у частині встановлення факту здійснення діяльності без ліцензії. Позивач наголошував, що ліцензія на право оптової торгівлі пальним від 25 травня 2022 року № 990614202200313 була анульована з порушенням вимог статті 3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а саме - без належного вручення акта про встановлення факту порушення строків звернення до органу ліцензування та без направлення розпорядження від 14 червня 2023 року № 125-р у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України (далі - ПК України). Платник зазначав, що не подавав заяви про отримання документів через електронний кабінет платника податків, у зв`язку з чим контролюючий орган був зобов`язаний здійснити листування шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або вручення відповідного розпорядження особисто. За твердженням позивача, відсутність належного повідомлення свідчить про те, що у спірний період він не був обізнаний про анулювання ліцензії та обґрунтовано вважав її чинною, а відтак правові підстави для застосування фінансової санкції, передбаченої статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», відсутні.

Волинський окружний адміністративний суд рішенням від 27 червня 2024 року в задоволенні позовних вимог відмовив.

Приймаючи таке рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що у період з 14 червня 2023 року по 21 червня 2023 року ТОВ «Транс Ойл Компані» здійснювало операції з оптової торгівлі пальним за відсутності чинної ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, оскільки ліцензія № 990614202200313 була анульована розпорядженням ГУ ДПС у Волинській області від 14 червня 2023 року № 125-р, а нову ліцензію отримано лише з 21 червня 2023 року. Суд першої інстанції зазначив, що розпорядження про анулювання ліцензії є чинним адміністративним актом, який не був оскаржений та не визнаний протиправним у встановленому законом порядку, а відтак породжує відповідні правові наслідки. Оцінивши матеріали справи, зокрема акт фактичної перевірки та дані реєстрів щодо здійснення операцій з оптової торгівлі пальним у спірний період, суд дійшов висновку, що контролюючим органом правомірно застосовано до позивача фінансову санкцію, передбачену частиною другою статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», оскільки факт здійснення діяльності без наявності чинної ліцензії є встановленим та підтвердженим належними доказами.

Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 26 лютого 2025 року рішення суду першої інстанції скасував, прийняв нове рішення, яким позов задовольнив.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про задоволення позову, апеляційний суд виходив з того, що контролюючим органом не доведено належного дотримання процедури анулювання ліцензії позивача, передбаченої статтею 3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Суд апеляційної інстанції зазначив, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів вручення позивачу акта від 12 червня 2023 року, який слугував підставою для анулювання ліцензії, а також розпорядження від 14 червня 2023 року № 125-р у порядку, визначеному статтею 42 ПК України. Апеляційний суд звернув увагу на те, що позивач не подавав заяви про бажання отримувати документи через електронний кабінет платника податків, а відтак листування мало здійснюватися шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або вручення особисто. За відсутності доказів такого вручення апеляційний суд дійшов висновку, що позивач не був належним чином повідомлений про анулювання ліцензії, а тому не міг усвідомлювати відсутність у нього права на здійснення оптової торгівлі пальним у спірний період.

Не погодившись з постановою суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2025 року та залишити в силі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27 червня 2024 року.

Мотивуючи касаційну скаргу, податковий орган вказує, що у період з 14 червня 2023 року по 21 червня 2023 року позивач фактично здійснював операції з оптової торгівлі пальним без наявності чинної ліцензії, що підтверджується актом фактичної перевірки та даними відповідних реєстрів. На переконання контролюючого органу, сама по собі відсутність чинної ліцензії у цей період є достатньою та самостійною підставою для застосування фінансової санкції, а тому висновок апеляційного суду про необхідність доведення вини або обізнаності суб`єкта господарювання суперечить змісту статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Крім того, контролюючий орган зазначає, що позивач мав статус суб`єкта електронного документообігу, а відтак розпорядження про анулювання ліцензії було правомірно направлене в електронній формі з дотриманням вимог законодавства. Також відповідач вказує, що розпорядження від 14 червня 2023 року № 125-р не було оскаржене та є чинним.

Верховний Суд ухвалою від 29 квітня 2025 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ГУ ДПС у Волинській області.

07 травня 2025 року від платника надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він зазначив, що оскаржуване судове рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права, при цьому доводи касаційної скарги не спростовують правильності висновків суду апеляційної інстанції.

Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судом апеляційної інстанції норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судовий розгляд встановив, що на підставі наказу від 01 листопада 2023 року № 2325-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «Транс Ойл Компані» працівниками ГУ ДПС у Волинській області проведено фактичну перевірку позивача за місцем провадження діяльності за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Єршова, 11, кв. (оф.) 707.

За результатами перевірки відповідач склав акт від 16 листопада 2023 року № 03/18883/09-02/44794352, яким встановив порушення платником вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Обґрунтовуючи такі висновки, контролюючий орган зазначив, що позивач в період з 14 червня 2023 року по 21 жовтня 2023 року здійснював операції з оптової торгівлі пальним без наявності чинної ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі. Перелік операцій наведено в Додатку № 1 до акта перевірки.