Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 03.04.2017 року у справі №800/73/17

Постанова ВАСУ від 03.04.2017 року у справі №800/73/17

04.05.2017
Автор:
Переглядів : 280

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 квітня 2017 року м. Київ справа № 800/73/17

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого: судді Мороза В.Ф.

суддів: Донця О.Є.

Єрьоміна А.В.

Кравцова О.В.

Гончар Л.Я.

секретар судового

засідання Слободян О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_5 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (надалі також - Комісія, Кваліфікаційна комісія) про визнання незаконним та скасування рішення,

в с т а н о в и л а :

Позивач звернувся з позовом про оскарження рішення Кваліфікаційної комісії від 8 лютого 2017 року №24/вс-17 про допуск ОСОБА_5 до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду та зупинення проведення кваліфікаційного оцінювання стосовно ОСОБА_5 до набрання законної сили вироком суду або припинення кримінального провадження №42013110000001050. Зазначене рішення просить визнати незаконним та скасувати в частині зупинення проведення кваліфікаційного оцінювання стосовно ОСОБА_5 до набрання законної сили вироком суду або припинення кримінального провадження №42013110000001050.

Вважає його необґрунтованим та незаконним, вказуючи на відсутність передбачених законом підстав для зупинення кваліфікаційного оцінювання. При цьому зазначає, що порушення кримінального провадження щодо особи не передбачено нормами чинного кримінального процесуального закону, а отже і зупинення кваліфікаційного оцінювання на такій підставі, незважаючи на те, що вона передбачена частиною 7 статті 84 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» є незаконним. Також посилається на те, що відповідач, допустивши позивача до кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, одночасно зупинив його проведення до набрання законної сили вироком суду чи припинення кримінального провадження. Такі два рішення Комісії вважає взаємовиключними, які не могли бути прийняті одночасно, оскільки самим відповідачем вже було встановлено, що жодних правових перешкод для допуску позивача до проходження кваліфікаційного оцінювання немає.

Кваліфікаційна комісія проти задоволення позову заперечує, вважає оскаржуване в частині рішення прийнятим на передбачених законом підставах. При цьому посилається на те, що відповідно до частини 7 статті 84 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (надалі також - Закон) комісія має право зупинити проведення кваліфікаційного оцінювання судді до набрання законної сили вироком суду або припинення кримінального провадження у разі його порушення щодо судді. Вважає необґрунтованим посилання позивача на відсутність належних підстав для зупинення кваліфікаційного оцінювання через відсутність у кримінальному процесуальному законі стадії порушення кримінального провадження та легітимного визначення «особи, щодо якої порушено кримінальне провадження». Вказує, що відповідно до наданих Національною поліцією та Генеральною прокуратурою України відомостей, останньою розслідується кримінальне провадження від 29.11.2013 року, у якому позивачу вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень.

Судова колегія вбачає підстави для задоволення позову.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 08.02.2017 року №24/вс-17 допущено ОСОБА_5 до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду та зупинено проведення кваліфікаційного оцінювання стосовно ОСОБА_5 до набрання законної сили вироком суду або припинення кримінального провадження №42013110000001050.

Відповідно до змісту цього рішення підставою для зупинення кваліфікаційного оцінювання була надана на запит Комісії відповідь про розслідування Генеральною прокуратурою України кримінального провадження №42013110000001050 від 29.11.2013 року, у якому судді Вищого господарського суду України Ємельянову А.С. вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 376 та частиною 2 статті 376-1 Кримінального кодексу України.

При цьому, як вбачається з цього рішення, 13.12.2016 року Комісією було прийнято рішення про допуск позивача до участі у конкурсі на посаду судді Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду та проведення стосовно нього спеціальної перевірки, а рішенням Комісії від 11 січня 2017 року №2/зп-17 призначено кваліфікаційне оцінювання 653 кандидатів, допущених до участі у конкурсі на зайняття 120 вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду, стосовно яких проводиться спеціальна перевірка.

Відповідно пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Верховний Суд утворюється протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом у порядку та у складі, що визначені цим Законом; а також призначаються судді Верховного Суду за результатами конкурсу, проведеного відповідно до цього Закону.

Пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону передбачено, що проведення конкурсу на посади суддів Верховного Суду у відповідних касаційних судах має бути розпочато не пізніше двох місяців з дня набрання чинності цим Законом.

Конкурс на зайняття 120 вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду, в тому числі у Касаційному господарському суді - 30 одиниць, Комісією, на виконання зазначених положень Закону, було оголошено 07 листопада 2016 року.

Відповідно до частин 4 та 5 статті статті 81 Закону з метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді вищого спеціалізованого суду або Верховного Суду за спеціальною процедурою кандидат на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України: 1) письмову заяву про проведення кваліфікаційного оцінювання; 2) документи, визначені пунктами 2-13 частини першої статті 71 цього Закону; 3) документи, які підтверджують дотримання однієї з вимог, визначених частиною першою чи другою статті 33, частиною першою статті 38 цього Закону відповідно. Вища кваліфікаційна комісія суддів України: 1) на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді вищого спеціалізованого суду або Верховного Суду та формує його досьє; 2) проводить спеціальну перевірку в порядку, визначеному законом, щодо осіб, які відповідають вимогам до кандидата на посаду судді вищого спеціалізованого суду або Верховного Суду; 3) проводить кваліфікаційне оцінювання кандидата на посаду судді вищого спеціалізованого суду або Верховного Суду, який успішно пройшов спеціальну перевірку; 4) за результатами кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді вищого спеціалізованого суду або Верховного Суду ухвалює рішення про підтвердження або непідтвердження здатності такого кандидата здійснювати правосуддя у відповідному суді та визначає його рейтинг для участі у конкурсі.

Частиною третьою статті 79 Закону передбачено, що для проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалює рішення про його оголошення, розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті і веб-порталі судової влади та публікує її у визначених нею друкованих засобах масової інформації не пізніш як за місяць до дня проведення конкурсу.

Загальний порядок подання заяви для участі у конкурсі та умови його проведення, відповідно до частини четвертої цієї статті, визначаються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

Відповідно до частини 9 статті 79 Закону Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційного суду чи суддів Верховного Суду на основі рейтингу учасників за результатами кваліфікаційного оцінювання.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст