Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 01.08.2016 року у справі №800/186/16

Постанова ВАСУ від 01.08.2016 року у справі №800/186/16

10.02.2017
Автор:
Переглядів : 353

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 серпня 2016 року м.Київ П/800/186/16

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),

судді Донець О.Є.,

Васильченко Н.В.,

Леонтович К.Г.,

Чалий С.Я.,

секретар судового засідання - Корінець Ю.О.,

за участю представників:

позивача - ОСОБА_4,

відповідача - Шумар В.Ю.,

третьої особи - Рябенка С.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_7 до Верховної Ради України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Український інститут національної пам'яті, про визнання протиправною та скасування постанови в частині, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_7 звернувся з адміністративним позовом до Верховної Ради України, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 04 лютого 2016 року №984-VІІІ «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» в частині перейменування селища міського типу Комсомольське Зміївського району Харківської області на селище міського типу Слобожанське.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає про незаконність постанови з посиланням на її прийняття з недодержанням норм чинного законодавства України, а саме Законів України «Про географічні назви», «;Про місцеве самоврядування в Україні», без врахування думки більшості мешканців селища, без проведення місцевого референдуму з цього питання, без проведення відповідної експертизи пропозицій та рішення про перейменування, вказував також про порушення Верховною Радою Регламенту.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, вважає протиправною оскаржувану постанову з посиланням на порушення прав громадян на народне волевиявлення, неправомірність вирішення питання перейменування селища без з'ясування думки населення шляхом проведення місцевого референдуму, вказує про допущення процедурних порушень.

Відповідач - Верховна Рада України просить у задоволенні позову відмовити. У письмових запереченнях та усних поясненнях представник відповідача зазначила про прийняття оскаржуваної постанови Верховною Радою України у зв'язку з необхідністю приведення назви географічного об'єкта у відповідність із вимогами Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» з дотриманням вимог Регламенту Верховної Ради, з урахуванням думки населення та результатів громадського обговорення.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15 липня 2016 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Український інститут національної пам'яті, який у поданих запереченнях просить у задоволенні адміністративного позову відмовити. В судовому засіданні представник третьої особи зазначив про дію спеціальних норм Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», який не передбачає проведення місцевого референдуму та експертизи. Вважає оскаржувану постанову законною, прийнятою у межах повноважень, з дотримання встановленої вказаним Законом процедури проведення громадських слухань та додержанням вимог Конституції України і Регламенту Верховної Ради.

Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.

09 квітня 2015 року Верховною Радою України прийнятий Закон України № 317-VIII «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», яким, зокрема, засуджено комуністичний та націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарні режими в Україні, визначено правові основи заборони пропаганди їх символіки та встановлено порядок ліквідації символів комуністичного тоталітарного режиму.

Вказаний Закон є чинним та не визнавався Конституційним Судом України таким, що не відповідає положенням Конституції України (є неконституційним).

Пунктом 7 ст.7 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 317-УІІІ Раді міністрів Автономної республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом в установленому порядку доручено провести громадській слухання та подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо перейменування населених пунктів, районів та областей, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму.

Пунктом 8 ст.7 Закону № 317-УІІІ встановлено, що Верховна Рада України у тримісячний строк, який обчислюється з дня закінчення строку, визначеного пунктом 7 цієї статті Закону, приймає рішення про перейменування населених пунктів та районів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, з урахуванням пропозицій, поданих Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, та рекомендацій Українського інституту національної пам'яті. У разі якщо протягом строку, встановленого пунктом 7 цієї статті Закону, пропозиції щодо перейменування населених пунктів та районів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, не були подані до Верховної Ради України, відповідне рішення про перейменування таких населених пунктів та районів приймається Верховною Радою України на підставі рекомендацій Українського інституту національної пам'яті.

Відповідно до п.п.«є» п.4 ч.1 ст.1 Закону № 317-УІІІ символіка комуністичного тоталітарного режиму - символіка, що включає, зокрема, назви областей, районів, населених пунктів, районів у містах, у яких використані імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, працювали в радянських органах державної безпеки, а також назви СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік та похідні від них, назви, пов'язані з діяльністю комуністичної партії (включаючи партійні з'їзди), річницями Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 року, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті (крім назв, пов'язаних з опором та вигнанням нацистських окупантів з України або з розвитком української науки та культури).

Законом України від 31 травня 2015 року № 2604-ІV «Про географічні назви» визначені правові основи регулювання відносин та діяльності, пов'язаних із встановленням назв географічних об'єктів, а також унормуванням, обліком, реєстрацією, використанням та збереженням географічних назв.