Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова КЦС ВП від 11.10.2023 року у справі №204/1035/18

Постанова КЦС ВП від 11.10.2023 року у справі №204/1035/18

11.10.2023
Автор:
Переглядів : 106

Постанова

Іменем України

11 жовтня 2023 року

м. Київ

справа № 204/1035/18

провадження № 61-3392св22

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Ступак О. В.,

суддів: Гулейкова І. Ю., Олійник А. С. (суддя-доповідач), Погрібного С. О., Яремка В. В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідачі: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_3 , подану адвокатом Данильченком Михайлом Сергійовичем, на рішення Красногвардійського районного судум. Дніпропетровська від 11 лютого 2021 року у складі судді Самсонової В.В. та постанову Дніпровського апеляційного суду від 02 лютого 2022 року у складі колегії суддів: Городничої В.С., Лаченкової О. В., Петешенкової М. Ю.

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У грудні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення фактів, що мають юридичне значення, визнання правочинів недійсними, витребування майна з чужого незаконного володіння та визнання права власності на квартиру.

Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_4 та її сину ОСОБА_5 на праві спільної часткової власності (по 1/2 частині) належала квартира за адресою: АДРЕСА_1 (далі - спірна квартира).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла.

Після її смерті відкрилася спадщина на її частину спірної квартири, яку прийняв її син ОСОБА_5 як єдиний спадкоємець, оскільки він був зареєстрований та фактично проживав разом зі своєю матір`ю на момент її смерті. Свідоцтво про право на спадщину в нотаріальній конторі він не отримав.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 помер.

Після його смерті відкрилась спадщина на всю квартиру. Найближчим його родичем та спадкоємцем п`ятої черги є він, як двоюрідний дядько. Будь-яких інших спадкоємців немає.

Після смерті ОСОБА_5 він вчасно не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що є людиною похилого віку (1937 року народження), хворіє на гіпертонію та потребує постійного лікування, зокрема в умовах стаціонару.

Рішенням Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 07 серпня 2017 року, яке набрало законної сили 07 листопада 2017 року, йому визначено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини тривалістю в один місяць.

16 листопада 2017 року, у встановлений судом строк він звернувся до приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округуЦарейкіна М. С. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , що підтверджується довідкою від 16 листопада 2017 року.

Постановою від 11 грудня 2017 року йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на квартиру у зв`язку з відсутністю документів, які підтверджують право на спадщину. Усно нотаріус пояснив, що причиною відмови є відсутність документів, що підтверджують спорідненість зі спадкодавцем, а також те, що квартиру у спадщину прийняла дочка ОСОБА_5 - ОСОБА_2 згідно зі свідоцтвом про право на спадщину за законом від 20 липня 2015 року № 998 та здійснила її відчуження.

На час звернення з позовом спірна квартира належить ОСОБА_3 .

ОСОБА_5 є його двоюрідним племінником за материнською лінією. У зв`язку з неточностями в написанні прізвища, ім`я, по-батькові всього ланцюга родичів, які їх пов`язують, довести документально у позасудовому порядку родинні зв`язки є неможливим.

ОСОБА_5 ніколи не мав дітей, а ОСОБА_2 як фізичної особи не існує взагалі.

Під час розгляду цивільної справи № 200/18054/15-ц за його позовом до Дніпропетровської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини суд зробив запити до відповідних державних органів, згідно з якими актовий запис про народження ОСОБА_2 відсутній; інформація про присвоєння податкового номера ОСОБА_2 також відсутня; відсутні й актові записи про її одруження з ОСОБА_6 та розірвання шлюбу між ними.

Право власності на спірну квартиру оформлено за підробленими документами шахрайським способом.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст