Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 10.07.2018 року у справі №727/9360/17

Ухвала КАС ВП від 10.07.2018 року у справі №727/9360/17

04.06.2020
Автор:
Переглядів : 183

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 липня 2018 року

м. Київ

справа №727/9360/17

адміністративне провадження №К/9901/4221/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді Мороз Л.Л.,

суддів: Бучик Ю.А., Гімона М.М., -

розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу 727/9360/17

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Глобус-2020» до Чернівецької міської ради (далі - Міськрада) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Міськради

на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 23 жовтня 2017 року у складі головуючого судді Смотрицького В.Г. та

ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду 28 листопада 2017 року у складі колегії суддів: головуючого судді Сапальової Т.В., суддів Боровицького О.А., Матохнюка Д.Б., -

ВСТАНОВИВ:

25 вересня 2017 року ТОВ «Глобус-2020» звернулось до суду з позовом, в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати пункт 24 рішення 36 сесії VII скликання Міськради від 04 вересня 2017 року № 847 «Про розгляд звернень юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо надання земельних ділянок в оренду, поновлення договорів оренди землі, визнання такими, що втратили чинність, та внесення змін до окремих пунктів рішень з цих питань»;

- зобов'язати Міськраду винести на розгляд чергової сесії питання щодо надання дозволу ТОВ «Глобус-2020» на складання проекту відведення в оренду земельної ділянки по вул. Рівненській, 7-А, площею 6, 3 га, як переможцю конкурсу для проведення реконструкції частини незавершеного будівництва дитячої лікарні з поліклінікою під готельно-туристичний комплекс та будівництво групи житлових будинків.

Позов обґрунтовано тим, що оспорюваним рішенням ТОВ «Глобус-2020» було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для проведення реконструкції частини незавершеного будівництва дитячої лікарні з поліклінікою під готельно-туристичний комплекс та будівництво групи житлових будинків, проте позивач зазначає, що звернувся до Міськради на виконання умов договору купівлі продажу незавершеного будівництва по вказаній адресі, укладеного 11 листопада 2004 року між ним та територіальною громадою сіл, селищ і міст Чернівецької області в особі Чернівецької обласної ради (далі - Облрада). Зокрема, умовами якого передбачено зобов'язання позивача будівництво готелю та туристичного комплексу.

Шевченківський районний суд м. Чернівці постановою від 23 жовтня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2017 року, задовольнив позовні вимоги.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції з висновком якого погодився й апеляційний суд, керувався тим, що Земельний кодекс України (далі - ЗК України) містить вичерпний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. І цей перелік не містить такої підстави для відмови, як те, що право оренди на вказані земельні ділянки набуваються на земельних торгах. При цьому суди зазначили, що земельна ділянка стосовно якої виник спір, була предметом договору купівлі-продажу від 11 листопада 2004 року, який укладений між Облрадою та позивачем.

19 грудня 2017 року Міськрада звернулась до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення та неправильне застосування судами попередніх інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Шевченківського районного суду м. Чернівців від 23 жовтня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2017 року, ухвалити нове рішення - про відмову в задоволенні позовних вимог.

Касаційна скарга мотивована, зокрема, тим, що судами першої та апеляційної інстанцій не застосовано до даних правовідносин статті 22, 23 ЗК України, проте неправильно застосовано статтю 377 Цивільного кодексу України та статтю 120 ЗК України. При цьому, скаржник зазначає, що з огляду на приписи частини третьої статті 124 ЗК України передача в оренду земельної ділянки в порядку встановленому статтею 123 ЗК України, здійснюється лише у випадах, передбачених частиною другою, третьою статті 134 ЗК України. В даному випадку, право на земельну ділянку повинно набуватись за результатами земельних торгів.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалою від 02 січня 2018 року відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи.

23 січня 2018 року до суду касаційної інстанції надійшов відзив позивача на касаційну скаргу Міськради. У відзиві позивач, зокрема зазначає, що статтею 3 Закону України від 14 вересня 2000 року № 1953-III «Про особливості приватизації об'єктів незавершеного будівництва» визначено, що продаж об'єктів незавершеного будівництва здійснюється на відкритих аукціонах разом із земельними ділянками, на яких розташовані такі об'єкти.

Касаційний адміністративний суд заслухав у попередньому судовому засіданні доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, та, переглянувши оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції та ухвали апеляційного суду - без змін, з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Суди встановили, що пунктом 1.3 рішення виконавчого Міськради народних депутатів від 06 квітня 1991 року № 216/13 управлінню капітального будівництва Чернівецького облвиконкому було відведено під будівництво дитячої лікарні та поліклініки земельну ділянку площею 8 га по вул. Ровенській, 7 в м. Чернівці за рахунок земель Придністровської дослідної станції садівництва, що розміщені в межах адміністративних границь міста Чернівців. Підставою вказаного рішення було рішення Чернівецького облвиконкому від 16 травня 1990 року № III та лист Держагропрому УРСР від 22 серпня 1990 року № 34-6-7/12.

Рішенням Облради від 17 березня 2004 року №18-13/04 із змінами, внесеними рішенням від 12 серпня 2004 року №119-15/04, за клопотанням Чернівецької обласної державної адміністрації дано згоду на приватизацію незавершеного будівництва дитячої лікарні з поліклінікою по вул. Рівненській, 7. Цим рішенням встановлено спосіб приватизації: продаж за конкурсом та обов'язкову умову приватизації: наявність програми (бізнес-плану) будівництва в рамках реалізації Програми розвитку туризму в Чернівецькій області на 2004- 2010 роки готельно-туристичного комплексу. Для проведення конкурсу даним рішенням створена конкурсна комісія, голові Облради доручено укласти з переможцем конкурсу договір купівлі-продажу.

Також суди встановили, що ТОВ «Глобус-2020» стало переможцем конкурсу з приватизації незавершеного будівництва дитячої лікарні з поліклінікою, у зв'язку з чим між позивачем і територіальними громадами сіл, селищ і міст Чернівецької області в особі Облради 11 листопада 2004 року було укладено договір купівлі-продажу незавершеного будівництва по вул. Рівненській, 7 в м. Чернівці. У пункті 1.2 договору купівлі-продажу зазначено, що придбаний позивачем об'єкт незавершеного будівництва розташований на земельній ділянці площею 8 га, яка відведена під будівництво дитячої лікарні з поліклінікою на підставі пункту 1.3 рішення Облради від 12 серпня 2004 року №119-15/04.

Позивача як переможця конкурсу пунктом 5.7 договору купівлі-продажу від 11 листопада 2004 року зобов'язано виконати умови конкурсу, зокрема, здійснити будівництво в рамках Програми розвитку туризму області на 2004-2010 роки Туристично-готельного комплексу, що включає в себе: будівництво готельного комплекту, туристичного комплексу та житлового комплексу, а також створити на об'єкті приватизації не менше 1250 робочих місць з безпечними та нешкідливими умовами праці.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст