Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 04.11.2019 року у справі №586/1144/16-а

Ухвала КАС ВП від 04.11.2019 року у справі №586/1144/16-а

09.06.2020
Автор:
Переглядів : 164

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 листопада 2019 року

Київ

справа №586/1144/16-а

адміністративне провадження №К/9901/45592/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів - Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Середино-Будського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Середино-Будського районного суду Сумської області від 03 квітня 2017 року (суддя Теміров Ч.М.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року (колегія суддів: Бегунц А.О., Старостін В.В., Рєзнікова С.С.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Середино-Будського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до суду з адміністративним позовом до Середино-Будського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі-відповідач), в якому просила: визнати протиправними дії Середино-Будського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови їй у поновлені виплати пенсії; зобов`язати Середино-Будське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області поновити їй виплату пенсії за вислугу років, починаючи з 01 грудня 2016 року.

Постановою Середино-Будського районного суду Сумської області від 03 квітня 2017 року, залишеною без зміною ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року, адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні.

В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, посада викладача в музичній школі, на якій працювала позивач не входить до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909 (далі - Перелік № 909), що відповідає правовій позиції, викладеній в постанові Верховного Суду України у справі № 419/794/15-а. Також посилається, що органи Пенсійного фонду звільнені від сплати судового збору, проте судами не враховано вказаних положень при розподілі судових витрат.

Відзиву на касаційну скаргу не надходило.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 31 травня 2017 року відкрито касаційне провадження.

Справу передано до Верховного Суду.

У зв`язку із відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, ця справа розглядалася в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до пункту 1 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Судами встановлено, що ОСОБА_1 з 01.08.1985 по 24.10.2010 та з 08.11.2010 по 30.11.2016 працювала на посаді викладача по класу фортепіано в Ямпільській дитячій музичній школі Сумської області, яка згідно зі Статутом, затвердженим 10.06.1999 року, та Статутом в новій редакції, затвердженим 11.11.2014, є початковим спеціалізованим мистецьким навчальним закладом (школою естетичного виховання), належить до системи позашкільної освіти і є початковою ланкою спеціальної мистецької освіти. З матеріалів пенсійної справи та трудової книжки вбачається, що ОСОБА_1 на посаді викладача по класу фортепіано працювала понад 25 років.

25 жовтня 2010 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років як працівнику освіти.

08 листопада 2010 року на підставі заяви позивача управлінням Середино-Будського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області винесено рішення про припинення виплати пенсії у зв`язку з виходом на роботу, після чого позивачу було припинено виплату пенсії.

01 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Середино-Будського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з відповідною заявою про поновлення виплати пенсії за вислугу років.

З листа Середино-Будського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 4411/03-10 від 16.12.2016 року вбачається, що ОСОБА_1 скасовано розпорядження про призначення пенсії від 03.11.2010 року, та прийняті рішення від 08.12.2016 року №10 про відмову в призначенні пенсії та №9 про відмову в поновлені пенсії за вислугу років згідно із ЗУ "Про пенсійне забезпечення", мотивуючи це відсутністю педагогічного стажу та тим, що Ямпільська дитяча музична школа входить до складу відділу культури і туризму, національностей та релігій Ямпільської РДА Сумської області та не є закладом освіти.

Не погоджуючись з отриманою відмовою, позивач звернулася до суду з вказаним позовом.

Приймаючи рішення суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов до висновку, що у позивачки наявний спеціальний педагогічний стаж, її посади відносяться до посад педагогічних працівників, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років.

Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.

Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що право на пенсію мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років.

Переліком № 909 (у редакції, чинній після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року № 1436) установлено заклади освіти і посади, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років - у позашкільних навчальних закладах: директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст