Останнім часом правоохоронні органи та суди зіткнулися з великою кількістю справ про кіберзлочини, даний факт вказує, зокрема, на глобальний і стрімкий розвиток нової епохи цифровізації .
Україна, Європейський Союз та США напрацьовують власну судову практику розгляду таких правопорушень, починаючи від несанкціонованого втручання в роботу комп’ютерних систем і фішингу до атак на критичну інфраструктуру, кібертероризму та зловживань із криптовалютами.
На наш погляд, за останні три роки в Україні практику можна поділити на 2 типи: з одного боку, кібератаки, пов’язані з російською агресією, з іншого – типові кіберзлочини проти громадян.
Законодавча база востаннє була оновлена на початку повномасштабного вторгнення, зокрема, законом України № 2149-IX від 24.03.2022 р. уточнено несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних систем.
З аналізу єдиного реєстру судових рішень вбачається, що більшість справ стосується злочинів корисливого характеру проти пересічних громадян, а найпоширенішим складом несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж ст. 361 КК України, в більшості поєднане з шахрайством.
Водночас, правоохоронці все частіше фіксують складні, та масштабні кібератаки, викриття яких потребує кропіткої і системної роботи та міжнародної співпраці.
Розглянемо три показові справи щодо злочинів в Україні, ЄС та США, які вказують на ефективність розвитку у цьому напрямку та невідворотність у покаранні.
Судова практика в Україні
Однією із показових справ стала справа №760/8515/23 щодо кібератак російської групи, яка діяла під керівництвом ФСБ РФ.
До суду було передано матеріали стосовно ексспівробітників СБУ, які після окупації Криму перейшли на бік ворога.
У вересні 2024 року суд заочно визнав двох осіб винними у державній зраді та несанкціонованому втручанні в роботу інформаційних мереж .
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.