Головна Блог Аналітична стаття Статті Питання сплати судового збору за оскарження рішень судів щодо дій органів ДВС

Питання сплати судового збору за оскарження рішень судів щодо дій органів ДВС

13.06.2018
Автор:
Переглядів : 4966

Велика Палата ВС висловила правову позицію з питань сплати судового збору за подання апеляційних та касаційних скарг, повідомляє sud.ua.

Огляд судової практики з питань сплати судового збору за оскарження судових рішень, ухвалених за результатами розгляду скарг на дії органів ДВС.

Правові засади справляння судового збору регулюються спеціальним законодавством, в свою чергу процесуальне законодавство закріплює особливості судових витрат по справі, які складаються з судового збору, та витрат, пов’язаних з розглядом справи.

Останнім часом дискусійним серед правничої спільноти було питання сплати судового збору за оскарження рішень, дій або бездіяльності державних виконавців.

Зокрема набули поширення у судовій практиці випадки подання апеляційних скарг на ухвали суду першої інстанції, прийняті за результатами розгляду скарг на рішення, дії (бездіяльність) органів ДВС щодо виконання судових рішень без сплати судового збору.

Такі дії учасників справ зумовлені наявністю правової позиції Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду з окресленого питання.

Так, у справах №565/256/15-ц (постанова від 18.01.2018) та №589/6044/2013 (постанова від 14.02.2018) Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду дійшов висновку, що не підлягає сплаті судовий збір за подання апеляційної скарги у справах за скаргами на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи ДВС.

Відповідний висновок мотивовано тим, що ні розділом VII ЦПК України, ні ч.1 ст.3 Закону України «Про судовий збір» не передбачено необхідність сплати судового збору за подання скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, а тому судовий збір за подання такої скарги не сплачується. При цьому суд послався на те, що провадження стосовно виконання судових рішень є завершальною й невід’ємною частиною (стадією) судового провадження в конкретній справі, в якій провадження за скаргою не відкривається, а за подання позовної заяви вже сплачено відповідний судовий збір.

Читайте статтю: Оскарження постанови державного виконавця про стягнення штрафу чи виконавчого збору не зупиняє вчинення виконавчих дій та стягнення грошових коштів з боржника

Поряд з цим мала місце і протилежна правова позиція.

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду, розглядаючи відповідне питання у справі №915/955/15, зазначив, що п.п.7 п.2 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» визначено ставку судового збору з апеляційної і касаційної скарг на ухвалу господарського суду, у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Таким чином, зазначене положення стосується подання апеляційних і касаційних скарг на будь-які ухвали господарського суду, які підлягають оскарженню, незалежно від того, чи передбачено Законом справляння судового збору за подання тих заяв, за результатами розгляду яких виносяться відповідні ухвали.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст