Головна Блог Аналітична стаття Статті Оренда автомобіля працівника: яких ризиків варто чекати?

Оренда автомобіля працівника: яких ризиків варто чекати?

24.02.2020
Переглядів : 14814

Звісно, сплачувати зайві податки (ті, несплата яких не порушує закон) безглуздо. І коли суб’єкт господарювання віддає державі лише те, що він дійсно зобов’язаний віддати, то це і є оптимізація оподаткування. Часто це відбувається на межі дозволеного, за якою вже – порушення і відповідальність. Проте халепа в тому, що податківці – особи «короткозорі», і бачать вказану межу не там, де вона є насправді, а там, де платник податків ще легально оптимізує свою діяльність. Звичайно, буває й так, що «захопившись» податковою оптимізаціє, він ненавмисно переступає ту межу. А буває, що й навмисно, але з розрахунку на те, що ніхто цього не помітить.

Усе це створює певні податкові ризики для діяльності суб’єкта господарювання, які він може ігнорувати, а може враховувати та, оцінивши їх, іноді не йти на ризики, уникати їх.

Ситуація як приклад

Підприємство приймає на роботу працівника з власним автомобілем. Окрім трудового договору укладається договір оренди авто, в якому є умова: в неробочий час власник автомобіля має право ним користуватися.

На практиці описана ситуація є досить поширеною. Хоча навіщо так робити, коли ст.125 КЗпП передбачає право працівників, які використовують свої інструменти для потреб підприємства, на одержання компенсації за їх зношування (амортизацію)? При цьому розмір і порядок виплати цієї компенсації, якщо вони не встановлені в централізованому порядку, визначаються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з працівником.

Цілей тут може бути декілька, у тому числі й оптимізація оподаткування. Так, відповідно до пп.164.2.2 ПКУ дохід фізичної особи – орендодавця автомобіля підлягає оподаткуванню ПДФО (а отже і ВЗ) у податкового агента під час виплати і за рахунок такої виплати. При цьому такий дохід виплачується за цивільно-правовим договором і не має ознак доходу, виплачуваного в межах трудових правовідносин. Отже, виплата орендної плати не є об’єктом нарахування та сплати ЄСВ. Це підтвердив і ПФУ у своєму листі від 10.08.2011 р. № 16534/03-20.

І тут все залежить від «апетиту» роботодавця та його захоплення оптимізацією, адже частина орендної плати де-факто може бути тією самою прихованою зарплатою. Відповідь на запитання про те, чи залишився би працівник на роботі на ту зарплату, яку йому виплачує роботодавець, якби останній не орендував автомобіль такого працівника і не платив би йому орендну плату, багато чого може пояснити. До того ж у підприємства – орендаря виникає можливість збільшувати інші свої витрати, без того, аби ці суми виплачувати працівнику та сплачувати ПДФО, ВЗ і ЄСВ.

Як відомо, згідно зі ст.134 ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток, який визначається шляхом коригування фінансового результату, визначеного у фінансовій звітності відповідно до національних ПБО або МСФЗ. Бухоблік операції оренди автомобіля в орендаря врегульовано Інструкцією 291 та ПБО-14. Так, орендований автомобіль має обліковуватися на позабалансовому рахунку 01 «Орендовані необоротні активи» за вартістю, вказаною в договорі оренди. Згідно з п.9 ПБО-14 орендна плата, визнається витратами відповідно до ПБО 16 і відображається за дебетом відповідних «витратних» рахунків в залежності від того, з якою метою орендується авто. За кредитом зазначені рахунки кореспондують з субрахунком 685 «Розрахунки з іншими кредиторами». При цьому утримання ПДФО та ВЗ з орендної плати відображається за дебетом рахунку 685 і кредитом рахунку 641 «Розрахунки за податками». А от інші витрати (на пальне, техобслуговування авто, його стоянку, паркування тощо) – йдуть вже без ПДФО і ВЗ.

Зрозуміло, що це не виключний перелік вигод від оренди автомобіля у працівника, які можна собі уявити. Проте усі вони можуть бути втрачені, якщо замість орендної плати працівник отримуватиме заробітну плату, оскільки компенсація, що виплачується відповідно до ст.125 КЗпП, не завжди може задовольнити мету оптимізації своїм розміром.

Про оренду автомобіля

Згідно із пп.14.1.36 ПКУ господарська діяльність – це «особи, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу, і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами». Оренда автомобіля також може здійснюватися в межах господарської діяльності.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст