Головна Блог Аналітична стаття Статті Оформлення пенсійних виплат особам з непідконтрольної території

Оформлення пенсійних виплат особам з непідконтрольної території

Дуже часто виникають питання щодо оформлення пенсійних виплат особам, які фактично проживають на території, тимчасово непідконтрольній українській владі. Ще одне дуже популярне питання - як оформити пенсію особі, яка виїхала за межі проведення АТО, однак підприємство, яке може видати довідки, необхідні для нарахування пенсії, не евакуювало архів. Особливо актуальне це питання для працівників, які мають право на вихід на пенсію на пільгових умовах (Список №1, Список №2).

На сьогодняшній день проблема вирішується декількома шляхами.

Варіант 1. Можливий лише у разі, якщо підприємство перемістилося на підконтрольну територію, але залишило архівні дані на території проведення АТО.

У цьому випадку працівник, що має право на пенсію, звертається на підприємство, яке знаходиться на непідконтрольній території та отримує довідки про стаж роботи (пільговий стаж). Як правило, такі довідки видаються з печатками підприємств, що створені терористичними угруповуваннями "ЛДНР" та містять підписи осіб, які вважають себе керівниками таких підприємств. Звичайно, жоден орган Пенсійного фонду не прийме такі довідки та не матиме права призначати пенсію.

Отже працівнику необхідно звернутись на підприємство, яке перемістилось на підконтрольну територію з метою перевірки довідок та видачі нових документів з належними печатками та підписами. У разі, якщо підприємство має можливість перевірити відомості, надані "ЛДНР", воно здійснює їх перевірку (за допомогою працівників, які залишились на непідконтрольній території) та видає належні довідки.

Відсутність архіву у підприємства не позбавляє його права видати такі довідки, засвідчувати документи тощо, а орган Пенсійного фонду зобов"язаний прийняти та врахувати такі довідки для призначення пенсії. Неможливість здійснити перевірку довідок, наданих підприємством, не є підставою для відмови у нарахуванні та виплаті пенсії працівнику з боку органу ПФУ.

Варіант 2. Підприємство не перемістилося на підконтрольну територію, не перемістило за межі проведення АТО архів та відмовляється видавати будь-які документи (або видані документи мають підписи та печатки "ЛДНР").

У цьому випадку необхідно пам"ятати, що відповідно до ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, ст. 48 КЗпП України встановлено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

При цьому, пунктом 20 Порядку № 637, передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників. У такій довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включено цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст