Головна Блог Новини Нова процедура оформлення оренди земельної ділянки після придбання розташованої на ній нерухомості

Нова процедура оформлення оренди земельної ділянки після придбання розташованої на ній нерухомості

02 лютого 2021 року депутати Верховної Ради України врешті проголосували за законопроект, що був прийнятий за основу ще в 2015 році, – №0850 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо єдиної правової долі земельної ділянки та розміщеного на ній об’єкта нерухомості)».

Цим Законом буде врегульоване одне з найбільш суперечливих питань земельної сфери – «автоматичності» переходу права оренди земельної ділянки у разі набуття права власності на нерухомість, що на ній розташована.

До цього часу суди по-різному вирішували це питання: одні зазначали, що «договір оренди земельної ділянки попереднього власника нерухомого майна не припиняється автоматично, а новий власник може вимагати переоформлення права користування земельною ділянкою на себе у встановленому чинним законодавством порядку» (справа №28/5005/5627/2012 Постанова ВГСУ від 15.04.2015), інші дотримувалися протилежної позиції, вказуючи, що «при виникненні в іншої особи права власності на жилий будинок, будівлю або споруду право попереднього власника або користувача припиняється, в силу закону, без оформлення припинення права будь-якими актами та документами» (справа №910/23058/14 Постанова ВГСУ від 09.07.2015).

Найближчим часом новий Закон буде опубліковано, і перехід права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду відбуватиметься наступним чином:

  1. Якщо ви придбали жилий будинок, будівлю або споруду, і вони розміщені на земельній ділянці, яка перебувала у попереднього власника в користуванні – до вас переходить це право на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були в нього.
    Якщо земельна ділянка була у нього на праві постійного користування, а ви таке право використовувати не можете, то до вас вона перейде на основі іншого речового права.
  2. Протягом 10 днів з дня державної реєстрації права власності на вказану нерухомість, ви повинні звернутися до власника земельної ділянки з пропозицією передати вам у користування земельну ділянку під цим об’єктом нерухомості.
  3. Власник зобов’язаний прийняти вашу пропозицію і письмово повідомити користувача земельної ділянки про перехід права власності на житловий будинок, будівлю або споруду (крім випадків поєднання попереднього власника об’єкта нерухомості і користувача земельної ділянки, на якій його розміщено, в одній особі).
  4. Далі цей користувач і власник земельної ділянки протягом 30 днів (з дня державної реєстрації вами права власності на відповідний об’єкт нерухомості) зобов’язані розірвати договір користування земельної ділянки, і натомість ви з власником укладаєте новий договір.
  5. Якщо земельна ділянка перебуває у постійному користуванні, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування зобов’язаний не пізніше 30 днів з дня державної реєстрації вами права власності припинити право постійного користування земельною ділянкою та передати її у користування вам як новому власнику нерухомості.

Якщо ці вимоги якоюсь зі сторін не виконуються, ви маєте право звернутися до суду за захистом своїх прав.

Автор новини: Адвокатське об'єднання "Суслов та Партнери"

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст