Коментар до Постанови ВС від 20.11.2024 у справі №201/9734/21

Якщо платник податків сплатив їх у меншій сумі, ніж вимагає закон, яку відповідальність він несе? Особливо якщо йдеться про мільйонні суми недоплати? Це питання розглядалось ВС у коментованій справі.

Зміст справи

Для здійснення господарської діяльності між ТОВ (орендар) з однієї сторони та міською радою (орендодавець) з другої сторони укладено три договори оренди земельних ділянок.

І от у 2019 році податківці під час документальної перевірки встановили:

  • всього за 2018 рік орендарем було задекларовано та сплачено 3,9 млн грн (розд. 3 Розрахунку податкового зобов’язання податкової декларації з плати за землю за 2018 рік);
  • при цьому в період з 01.01.2018 по 29.05.2018 занижено розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в сумі 5,5 млн грн, а з 01.01.2018 по 31.12.2018 сума заниження становить 11,88 млн грн.

У цій статті ми не з’ясовуватимемо причини донарахування податкового зобов’язання, адже ТОВ оскаржило податкове повідомлення-рішення. Деякі судові інстанції стали на бік ТОВ, однак справу з оскарження й досі не завершено.

Але сам факт складання ППР та розмір суми визначеної податківцями недоплати зумовив відкриття кримінального провадження за ч. 2 ст. 212 ККУ.

Досудове слідство навіть за першим епізодом зазначало, що дії виконуючого обов’язки генерального директора ТОВ та головбуха призвели до фактичного ненадходження до місцевого бюджету коштів за період з 01.01.2018 по 29.05.2018 у вигляді орендної плати на загальну суму 5,5 млн грн, що більш ніж у п’ять тисяч і більше разів перевищує установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян і є великим розміром. Такі дії досудове слідство визнало умисним ухиленням від сплати податків.

Водночас кожному платнику податків важливо розуміти: чи настає кримінальна відповідальність за недоплату податку (або у цьому випадку – плати за землю у вигляді орендної плати) взагалі чи лише за несплату у повному обсязі?

Що кажуть суди

Суди наголошують, що ст. 212 ККУ передбачено відповідальність за умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, незалежно від форми власності, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах.