Відповідно до статті 99 Конституції України грошовою одиницею України є гривня. Забезпечення стабільності грошової одиниці є основною функцією центрального банку держави – Національного банку України. Нацбанк України дуже цікава інституція - вона юридично ніким не контролюється і повністю непрозора для громадянського суспільства.
Що таке стабільність гривні і який повинен бути курс гривні по відношенню до резервних валют для розвитку економіки України пересіченому українцю невідомо і ніколи не було відомо. Відповідальні чиновники – фінансисти ніколи не звітували перед громадою за зниження валютного (обмінного) курсу гривні і в нашому суспільстві це чомусь вважається допустимим.
Проте ми всі знаємо, що відбувалось з валютним курсом гривні за роки незалежності. Гривня «пережила» три катастрофічні девальвації. У серпні 1998 року курс гривні до долару США впав з 1,8 грн. до 5,00 грн. за 1 долар США. Наприкінці 2008 року курс гривні до долару США вдруге впав з 5,00 грн. до 8,00 грн. за 1 один долар США. У лютому 2014 року курс втретє впав з 8,00 грн. до 12,00 грн. по відношенню до 1 долару США.
Четверта хвиля девальвації гривні відбувається сьогодні і офіційно мотивується війною на сході України. Обмінний курс гривні до долару США приблизно складає 13, 5 до 1 і межи падіння ніхто не бачить. Хоча війна на сході трохи і послаблює національну валюту, основна причина девальвації гривні традиційно інша: безконтрольний спекулятивно – корупційний капітал на валютному ринку.
Висновок може бути наступний: теперішнє покоління громадян України вже ніколи не повірить будь-якому урядовцю - дурнику, який розповість про стабільність гривні навіть у короткостроковій перспективі. Звичайно відсутність довіри у громадян в стабільність валютного курсу національної валюти буде постійно вбивати економіку України. Громадяни завжди будуть зберігати свої заощадження в резервних валютах. Тому єдиним вирішенням цієї базової економічної проблеми є вступ України до Європейського Союзу і введення євро у безготівкових та готівкових розрахунках.
А поки що Національний банк України на чолі з новим головою Валерією Гонтаревою імітує боротьбу за стабільність грошової одиниці України. Черговим етапом в імітації цієї завзятої боротьби є прийняття постанови від 20 серпня 2014р. № 515, яка діє з 21 серпня 2014р. по 21 листопада 2014р. і передбачає обов’язковий 100% продаж валютної виручки суб’єктами господарювання – експортерами. Тобто вся виручка експортерів в іноземній валюті, яка поступає на їх валютні рахунки у банках примусово продається експортерами на валютному ринку. Нагадаємо, що раніше діяло правило, яке передбачало 50% обов’язковий продаж валютної виручки експортерами.
Допоможе це стабільності курсу гривні? Поверне цей захід курс гривні до долара США на рівень співвідношення 10/1 або хоча 12/1? Звичайно ні. Хоча як переконують самі чиновники такий курс гривні до долару США є економічно обґрунтованим. І доки Національний банк України не почне реально боротись зі спекулятивно-корупційним капіталом на валютному ринку, валютний курс гривні буде неухильно знижуватись, а економічна ситуація неухильно погіршуватись. Шкода…
Згадайте новину: Головним банкіром України вперше в історії стала жінка
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.