Головна Блог Аналітична стаття Статті Накладний податок: коли аграріїв та їх контрагентів змушують платити "подвійний" податок

Накладний податок: коли аграріїв та їх контрагентів змушують платити "подвійний" податок

27.11.2017
Автор:
Переглядів : 1568

Мінфін потурбувався, аби аграрії без проблем змогли подавати свою податкову накладну. Але проблеми у продавців ресусів змушують агровиробників переплачувати податки.

Місяць назад, 6 жовтня, Мінфін видав наказ №716, який «виводив» аграріїв із системи блокування податкових накладних. За текстом документу, агропідприємство може разом з податковою накладною подати технологічну карту. Якщо підприємство обробляє мінімум 200 га ріллі, отримувало від держави допомогу у вигляді спецрежиму ПДВ чи дотацій, та не міняло за останній рік своє керівництво, то такому підприємству ні в якому разі не мають «блокувати» податкову накладну.

Читайте статтю: Зупинення реєстрації податкової накладної не спростовує здійснення господарської операції (лист ГУ ДФС у Дніпропетровській областівід 16.08.2017 р. № 1616/ІПК/04-36-12-01-16)

Нагадаємо, з липня цього року запрацювала система моніторингу податкових накладних, або ж СМКОР В рамках цієї системи було визначено перелік «ризикових» видів діяльності, за якими можливі податкові махінації. І у цей перелік потрапили середнього розміру агропідприємства, які займаються вирощуванням зернових культур та овочів, та постачають від 500 тисяч гривень до 5 мійльонів в місяць.

Минув місяць, але проблеми з податковою звітністю для аграріїв нікуди не зникли. У Всеукраїнській аграрній раді кажуть, що підприємствам-членам асоціації ДФС почала знімати податковий кредит через купівлю «ризикових» будівельних товарів. Пояснимо: якщо аграрій купує необхідні для діяльності ресурси, то може не сплачувати з такої угоди ПДВ. Це називається «податковий кредит», який розподіляється між аграрієм та його постачальником. Фіскали можуть оцінити таку угоду фіктивною, мовляв аграрій вирішив ухилитись від сплати податків. Тому «податкового кредиту» не отримає ані агровиробник, ані його постачальник. Тому їм обом доведеться заплатити податку більше, аніж це передбачено законодавством.

Через це, за словами народного депутата Тетяни Острікової, постачальники будтоварів стали продавати готовий бетон замість цементу чи піску в мішках. Нардеп деталізує, що бізнес став так робити, аби уникнути розбіжності у звітності між податковими кодами куплених, вироблених та проданих товарів. Таку розбіжність СМКОР розцінює як ознаку «фіктивності» торгової операції. Більш того, директор із зовнішніх зв’язків компанії Аllseeds Сергій Стоянов заявив, що у жовтні-листопаді заблокували 80 податкових накладних його компанії на суму у 140 мільйонів гривень. Стоянов також сказав, що такі дії ДФС стурбували швейцарських інвесторів компанії. Тому посол Швейцарії хоче зустрітись із міністром фінансів Олександром Данилюком у найближчий час.

Тертя і слухання

Острікова вважає, що описані вище проблеми виникають через загальну недосконалість наявної нині СМКОР. Така система аж ніяк не усунула «схеми» із ПДВ. Натомість вивела з обороту вже 10 мільярдів гривень у легального бізнесу.

Керівник управління ДФС м.Києва Людмила Демченко додає, що за липень-жовтень цього року СМКОР заблокувала на 400 млн грн податкових накладних підприємців Києва. Але пропустила «схемного» ПДВ на 2 мільярди гривень. Партнер аудиторської компанії Crowe Horwath AC Ukraine, голова Податкового комітету Громадської ради при МЕРТ Ольга Богданова додає, що «блокує» податкові накладні підприємцям СМКОР, на основі певних критеріїв. «Розблоковувати» документацію може лише комісія при центральному офісі ДФС. Яка не має повноважень «зупиняти» накладні із «схемним» ПДВ, бо СМКОР не охопила всі можливі варіанти податкових махінацій. Виправити такі проблеми, на думку Острікової, має допоможе прийняття законопроекту №7115 авторства нардепів податкового комітету ВР. Автори цього законопроекту пропонують фіскалам розглядати рішення по «ризиковим накладним» протягом 8 годин, а не 5 днів, як зараз. Блокувати накладні хочуть довірити не електронній системі, а особисто керівникам обласних управлінь ДФС. Реєструвати податкові накладні «за замовчуванням» хочуть дозволити всім видам бізнесу, а не лише постачальникам з оборотом понад 5 мільйонів гривень на місяць та аграріям. Якщо є підозра на фіктивність накладної, то «блокувати» її повинен особисто керівник обласного управління ДФС.

Таку пропозицію підтримують не всі нардепи. Наприклад, член аграрного комітету ВР Іван Мірошніченко вважає, що прийняття законопроекту 7115 ще більше зажене агросектор «в тінь». Бо фіскали отримають широкі можливості вимагати в агробізнесу хабарі взамін на безпроблемну реєстрацію податкової накладної.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст