Фінансування угод M&A

07.06.2021
Переглядів : 2892

Високе конкурентне середовище змушує компанії шукати нові можливості для зростання та розвитку бізнесу. Одним з найбільш популярних джерел розширення діяльності великих корпорацій/компаній є проведення операцій «Mergers & Acquisitions» (M&A). Ринкові умови швидко змінюються, багато компаній віддають перевагу саме операціям злиття і поглинання. Такий механізм надає змогу компаніям швидко зростати та розвиватися.

CEO визнають угоди M&A найважливішим компонентом майбутнього зростання своїх компаній. Однак, питання фінансування угоди є одним з ключових для прийняття рішення про злиття або поглинання.

Основним і найважливішим етапом для злиття і поглинання є планування, оскільки саме планування формує фундамент подальшої прибутковості та конкурентоспроможності компанії. При цьому власнику бізнесу, який вирішив провести відповідну угоду, необхідна буде компетентна допомога юристів та експертів, які неодноразово здійснювали таку діяльність та мають відповідний досвід.

Враховуючи важливість етапу планування, слід пам’ятати, що в даному випадку планування ділиться на умовно такі етапи:

а) due diligence («забезпечення належної сумлінності») компанії, яка поглинається. Фактично являє собою ряд заходів по формуванню об'єктивного уявлення про об'єкт інвестування. При цьому в якості такого об'єкта може виступати не тільки юридична особа, а й права вимоги, земельна ділянка або об'єкт нерухомості. Експерти повинні перевірити фінансове, економічне, юридичне становище компанії та переконатися в тому, що в подальшому не виникне конфліктів. Крім того, перевірка на даному етапі має на меті і розрахунок ринкової вартості бізнесу, який планується поглинути. Такий розрахунок здійснюється на підставі документів компанії, яка поглинається, з обов’язковим укладенням договору про не розголошення даних.

б) переговори з керівництвом компанії, яка поглинається. Вказаний етап важливий для власників бізнесу, оскільки включає в себе формування тих чи інших умов, а тому як правило все частіше до переговорів залучають відповідних експертів які і відстоюють найбільш вигідні умови для компанії.

в) укладання угоди про намір. Фахівцям, які займаються аналізом даних в конкретній галузі або дослідженнями та узагальненнями в певній сфері діяльності, фактично відкриті двері до звітності компанії, яка увійде до складу бізнесу. І саме з цього моменту експерти визначають об'єктивну ринкову ціну компанії яку поглинають, і розраховують різні варіанти її вартості. До цього моменту експерти можуть назвати лише приблизну ринкову вартість компанії, яка поглинається.

Аналізуючи рахунки, фінансову звітність, експерти розробляють структуру угоди, яка б влаштувала сторін. Після чого сторони узгоджують угоду та визначають наступний порядок дій, в тому числі щодо визначення порядку та способу передачі майна.

З наведеного вбачається, що саме на етапі планування виникає питання щодо фінансування M&A, визначаючи обґрунтованість угоди щодо способу розвитку компанії.

Пройшовши етап проведення due diligence і визначення ціни компанії, яка поглинається, стає зрозумілим те, який обсяг фінансів, необхідний для закриття угоди. А для того, щоб зрозуміти, який обсяг фінансів необхідний для угоди, фахівці як правило звертають увагу на ряд факторів, таких як:

  • наявність зобов'язань та вартість акцій і активів компанії, що поглинається;
  • потреби бізнесу в оборотних коштах;
  • витрати, пов'язані з підготовкою і проведенням самої угоди.

Після визначення необхідного обсягу фінансування угоди злиття і поглинання, можливо перейти до його оптимізації. Вказана дія спрямована на те, щоб зменшити розмір капіталу, який необхідний для угоди, а також віднайти джерела фінансування.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст