Головна Блог Аналітична стаття Статті Допит свідків у суді: чого не пишуть у кодексах, але варто знати

Допит свідків у суді: чого не пишуть у кодексах, але варто знати

12.06.2023
Переглядів : 18119

Ми всі звикли, що адвокати радять, як поводитися на допиті. Але поговоримо про те, як проводити допити у судових кримінальних справах.

Поради викладені з власного досвіду участі в багатьох судових засіданнях та спостереження за колегами (адвокатами та прокурорами).

1.Найбільш банальне: не знаєте відповіді на запитання — не ставте його. Ви можете отримати відповідь, не розраховану для озвучення у судовій залі.

Наприклад, запитання в суді стосувалося того, чи міг взагалі свідок розуміти ситуацію, оскільки для цього потрібні специфічні професійні знання. Свідок доводив, що ні. Адвокат вирішив допомогти свідку своєї сторони і запитав — «ви маєте профільну освіту?», не знаючи відповіді на це питання. Свідок відповів «так». Це зашкодило позиції сторони, тому не варто було це запитувати, не знаючи відповіді.

2.Що робити, якщо ви не знаєте, яку відповідь дасть свідок чи інший учасник справи, або він точно не зацікавлений давати вам ту відповідь, яку ви очікуєте?

Варіанти такі:

Ставте запитання від ширших, до більш спеціальних і від нейтральних та безпечних, бо більш гострих.

Наприклад, ви обговорюєте питання видавання дозволу. Спочатку можна обговорити загальний порядок ухвалення рішення, хто його ініціює і погоджує, чим це регулюється, як влаштована організаційна структура держоргану і як співвідносяться між собою посади відповідальних за погодження рішення. Після отримання відповідей на більш нейтральні питання можна переходити до обговорення питання видавання конкретного дозволу.

Це має на меті три цілі:

1) Поки свідок спокійно ставиться до ваших запитань і вони йому не загрожують, ви отримаєте корисні відповіді та частину інформації, яку можливо отримати без додаткових зусиль.

2) Цю частину інформації, надану у відповідь на нейтральні запитання, можна використовувати для постановки уточнюючих питань, які стосуються менш зручних для свідка тем.

3) Якщо ви не знаєте позиції свідка, під час розмови на більш нейтральні теми у вас буде можливість дізнатись його позицію з важливіших запитань, і зрозуміти — чи варто їх взагалі ставити. Також в багатьох справах можна виділити «тригерні» запитання, які можуть стати індикатором позиції свідка, і того, що він буде говорити надалі.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст