Головна Блог Аналітична стаття Статті Договір оренди автомобіля. Особливості, визначені судовою практикою

Договір оренди автомобіля. Особливості, визначені судовою практикою

14.08.2017
Переглядів : 25330

Оренда авто у ФОПа нотаріально не посвідчується.

Договір оренди авто, укладений з ФОПом, а не просто з фізичною особою, не потребує нотаріального посвідчення – думка Вищого господарського суд України.

Нагадуємо, що ЦКУ вимагає нотаріально посвідчувати договір оренди автомобіля з фізичною особою (ст. 799 ЦКУ).

Проте, ВГСУ в постанові від 02.08.2017 зазначив: «На відміну від ч. 2 ст. 799 ЦК України, норми параграфу 5 глави 30 ГК України ("Оренда майна та лізинг") не встановлюють вимог щодо нотаріального посвідчення договорів оренди транспортних засобів у сфері господарювання, відтак, щодо договорів оренди транспортних засобів, укладених з фізичними особами-підприємцями, ні ЦК України, ні ГК України не вимагають обов'язкового нотаріального посвідчення.

Оскільки договір оренди транспортного засобу укладений відповідачами для здійснення ТОВ "Клайт" (орендарем) господарської діяльності (перевезення пасажирів та багажу автомобільним транспортом), а передача ФОП автомобіля Mersedes Benz в оренду здійснена ним в межах визначених видів його господарської діяльності, то висновки господарських судів про нікчемність вказаного договору є помилковими, оскільки норма ч. 2 ст. 799 ЦК України не підлягає застосуванню у спірних господарських правовідносинах, адже, правове регулювання підприємницької діяльності юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, в даному випадку, є тотожнім.

Стаття 4 ГК України розмежовує відносини у сфері господарювання з іншими видами відносин, зазначаючи, що не є предметом регулювання цього Кодексу майнові та особисті немайнові відносини, що регулюються Цивільним кодексом України, одночасно вказуючи при цьому, що особливості регулювання майнових відносин суб'єктів господарювання визначаються саме Господарським кодексом України».

Проте, при прийнятті рішень не радимо обмежуватися виключно такою позицією ВГСУ, адже ДФС вважає прямо протилежним чином: договір оренди авто з ФОПом не посвідчений нотаріально – операція нікчемна, витрати ТОВ – нереальні.

Іноді, ВАСУ підтримує таку позицію податкової. Як приклад, рішення ВАСУ від 01.04.2015.

В той же час, в 2017 році ВАСУ прийняв дещо інше рішення.

В ухвалі ВАСУ від 04.04.2017 зазначено: «З огляду на викладене, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку, що відсутність тимчасових реєстраційних талонів та нотаріального посвідчення вказаного правочину не впливає на правомірність формування позивачем валових витрат по господарських операціях з оренди вантажного автомобіля у ФОП Особа_4».

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст