Головна Блог Новини Без етичної комісії та скорочення Верховного суду: як КС змінив реформу Зеленського

Без етичної комісії та скорочення Верховного суду: як КС змінив реформу Зеленського

12.03.2020
Переглядів : 1599

Конституційний суд визнав незаконними кілька положень реформи президента Володимира Зеленського, які скорочували склад Верховного суду та створювали комісію з етики для суддівського самоврядування, йдеться на сайті pravda.com.ua

Деталі: Неконституційними визнали деякі зміни до законодавства, які Верховна Рада ухвалила у жовтні 2019 року.

Скасовуються такі нововведення:

  • Скорочення кількості суддів Верховного суду у два рази: з 200 до 100 осіб. Цю норму критикували, зокрема, Венеціанська комісія, посли ЄС і Канади.
  • Зменшення окладу суддів Верховного суду з 75 до 55 прожиткових мінімумів. Станом на березень це 157,65 тисяч і 115,6 тисяч гривень відповідно.
  • Скорочення складу Вищої ради правосуддя з 16 до 12 членів.
  • Утворення комісії з питань доброчесності та етики, за поданням якої мали звільняти членів Вищої ради правосуддя.
  • Право ВРП за три дні отримати матеріали судових справ, пояснення від суддів чи прокурорів.
  • Право ВРП розглядати справу про дисциплінарні порушення суддів без їхньої участі, якщо їх повідомили не пізніше ніж за три дні.

Водночас, рішення КС не зачіпає іншу скандальну норму, яку критикували на Заході. Йдеться про "люстрацію" для членів Вищої ради правосуддя. Закон забороняє працювати у ВРП тим, хто обіймав там посади раніше, а також колишнім членам Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

На момент публікації новини оприлюднений лише пресреліз КС про рішення. Сам документ поки не опублікований, тому мотивація суддів невідома.

Конституційний суд рекомендував Верховній Раді невідкладно узгодити законодавство зі своїм рішенням.

Згадайте новину: Eлектронне декларування: які нововведення чекають у 2020 році?

Передісторія:

  • 16 жовтня народні депутати прийняли президентський законопроект про зміни до судової системи.
  • Голова Верховного суду Валентина Данішевська з трибуни ВР виступила проти прийняття законопроекту. Вона наполягала, що перезавантаження Верховного суду вплине на стабільність судової системи.
  • У посольствах ЄС і Канади в Україні розкритикували низку положень законопроекту. Дипломати, зокрема, вказували на безпідставність скорочення кількості суддів Верховного Суду й застосування люстрації до членів ВККС.
  • Венеціанська комісія, яка надає висновки про відповідність законопроектів європейським стандартам та цінностям, також вказала, що поправки до законодавства про судоустрій в Україні загрожують стабільності та незалежності системи.
  • Однак 4 листопада президент Володимир Зеленський підписав судову реформу.

Автор новини:Соня Лукашова

Згадайте новину: З 5 березня повідомляти ДПС про прийняття директорів більше не потрібно!

Ухвалено Рішення у справі за конституційним поданням
Верховного Суду
щодо судоустрою та статусу суддів

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст