Без етичної комісії та скорочення Верховного суду: як КС змінив реформу Зеленського

12.03.2020 | Автор: Понзель Марина Генадіївна    Переглядів:  1006
Задати питання автору
Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube

Конституційний суд визнав незаконними кілька положень реформи президента Володимира Зеленського, які скорочували склад Верховного суду та створювали комісію з етики для суддівського самоврядування, йдеться на сайті pravda.com.ua

Деталі: Неконституційними визнали деякі зміни до законодавства, які Верховна Рада ухвалила у жовтні 2019 року.

Скасовуються такі нововведення:

 • Скорочення кількості суддів Верховного суду у два рази: з 200 до 100 осіб. Цю норму критикували, зокрема, Венеціанська комісія, посли ЄС і Канади.
 • Зменшення окладу суддів Верховного суду з 75 до 55 прожиткових мінімумів. Станом на березень це 157,65 тисяч і 115,6 тисяч гривень відповідно.
 • Скорочення складу Вищої ради правосуддя з 16 до 12 членів.
 • Утворення комісії з питань доброчесності та етики, за поданням якої мали звільняти членів Вищої ради правосуддя.
 • Право ВРП за три дні отримати матеріали судових справ, пояснення від суддів чи прокурорів.
 • Право ВРП розглядати справу про дисциплінарні порушення суддів без їхньої участі, якщо їх повідомили не пізніше ніж за три дні.

Водночас, рішення КС не зачіпає іншу скандальну норму, яку критикували на Заході. Йдеться про "люстрацію" для членів Вищої ради правосуддя. Закон забороняє працювати у ВРП тим, хто обіймав там посади раніше, а також колишнім членам Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

На момент публікації новини оприлюднений лише пресреліз КС про рішення. Сам документ поки не опублікований, тому мотивація суддів невідома.

Конституційний суд рекомендував Верховній Раді невідкладно узгодити законодавство зі своїм рішенням.

Згадайте новину: Eлектронне декларування: які нововведення чекають у 2020 році?

Передісторія:

 • 16 жовтня народні депутати прийняли президентський законопроект про зміни до судової системи.
 • Голова Верховного суду Валентина Данішевська з трибуни ВР виступила проти прийняття законопроекту. Вона наполягала, що перезавантаження Верховного суду вплине на стабільність судової системи.
 • У посольствах ЄС і Канади в Україні розкритикували низку положень законопроекту. Дипломати, зокрема, вказували на безпідставність скорочення кількості суддів Верховного Суду й застосування люстрації до членів ВККС.
 • Венеціанська комісія, яка надає висновки про відповідність законопроектів європейським стандартам та цінностям, також вказала, що поправки до законодавства про судоустрій в Україні загрожують стабільності та незалежності системи.
 • Однак 4 листопада президент Володимир Зеленський підписав судову реформу.

Автор новини:Соня Лукашова

Згадайте новину: З 5 березня повідомляти ДПС про прийняття директорів більше не потрібно!

Ухвалено Рішення у справі за конституційним поданням
Верховного Суду
щодо судоустрою та статусу суддів

Конституційний Суд України 11 березня 2020 року ухвалив Рішення № 4-р/2020 у справі за конституційним поданням Верховного Суду щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень законів України „Про судоустрій і статус суддів“ від 2 червня 2016 року № 1402–VIII, «Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій і статус суддів“ та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16 жовтня 2019 року № 193–IX, „Про Вищу раду правосуддя“ від 21 грудня 2016 року № 1798–VIII.

За результатами перевірки оспорюваних положень Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), частину першу статті 37, частину першу статті 94, пункт 3 частини третьої статті 135 Закону України „Про судоустрій і статус суддів“ від 2 червня 2016 року № 1402–VIII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій і статус суддів“ та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16 жовтня 2019 року № 193–IX, пункти 4, 5, 6, 7, 9, 10 розділу ІІ „Прикінцеві та перехідні положення“ Закону України «Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій і статус суддів“ та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16 жовтня 2019 року № 193–IX, частину третю статті 24, статтю 281, частину восьму статті 31, частину першу статті 42, частину третю статті 47, частину четверту статті 48 Закону України „Про Вищу раду правосуддя“ від 21 грудня 2016 року № 1798–VIII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій і статус суддів“ та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16 жовтня 2019 року № 193–IX.

Конституційний Суд України закрив провадження у справі в частині перевірки на відповідність Конституції України (конституційність) частин другої, четвертої статті 24 Закону України „Про Вищу раду правосуддя“ від 21 грудня 2016 року № 1798–VIII.

Також на підставі частини першої статті 97 Закону України „Про Конституційний Суд України“ Конституційний Суд України встановив у Рішенні порядок його виконання та рекомендував Верховній Раді України невідкладно привести положення законодавства України у відповідність до цього Рішення.

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Вспомните новость: Кабмин легализовал цифровые подписи на флешках. Кому это пригодится

Безкоштовна консультація швидка відповідь на Ваше юридичне питання допоможе зорієнтуватися у подальших діях.

Оголосіть власний тендер та отримайте вигідну пропозицію від більш ніж 5000 юристів зі всієї України.

Відео-консультація юриста це сучасне та ефективне рішення для отримання необхідної інформації

Каталог юристів України це ефективний спосіб знайти надійного та професійного виконавця для Вашої юридичної мети
1006
Переглядів
0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.


Популярні судові рішення
Популярні події
ЕСПЧ
0