Головна Блог Аналітична стаття Статті Банкрутство юридичної особи - солідарна відповідальність керівника боржника у процедурі

Банкрутство юридичної особи - солідарна відповідальність керівника боржника у процедурі

09.11.2023
Переглядів : 2916

Питання притягнення недобросовісного керівника боржника до солідарної відповідальності у процедурі формування ліквідаційної маси боржника в межах справи про банкрутство юридичної особи має вкрай важливе значення.

В умовах системного загострення фінансової й економічної кризи, поширення її на всі сфери суспільного виробництва, ризики неплатоспроможності суб'єктів господарювання стають поширеним явищем в економіці.

Неплатоспроможність суб'єктів господарювання та неможливість виконання грошових зобов’язань перед кредиторами призводить до поглиблення економічної кризи та має вкрай негативні наслідки.

У зв'язку із наведеним, питання добросовісності керівника боржника та виконання ним вимог законодавства, в тому числі, у сфері банкрутства, набуває особливого значення.

Частиною 3 статті 92 Цивільного кодексу України передбачено, що орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень.

Крім цього, однією із основних засад цивільного законодавства, що притаманні всім правовідносинам, є справедливість, добросовісність та розумність

Статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) неплатоспроможність визначена як неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов’язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом.

Настання ознак неплатоспроможності боржника виходячи з положень статті 34 КУзПБ характеризується наявністю у боржника непогашених грошових зобов'язань (строк виконання яких настав) щодо двох та більше кредиторів, а також неможливість одночасного та повного погашення таких грошових зобов'язань.
З метою недопущення загрози неплатоспроможності суб'єкта господарської діяльності, який має непогашені грошові зобов'язання перед іншими особами, Кодексом України з процедур банкрутства (частина шоста статті 34 КУзПБ) встановлений обов'язок боржника в особі керівника у місячний строк звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство юридичної особи, якщо задоволення вимог одного або кількох кредиторів призведе до неможливості виконання грошових зобов'язань боржника в повному обсязі перед іншими кредиторами.

Читайте статтю: Банкрутство юридичних осіб - як бути з кредиторами, які включені до санкційних списків або пов'язані із підсанкційними особами?

Нехтування керівником боржника вищевказаними вимогами Закону в кінцевому результаті призводить до порушення майнових прав кредиторів, спричиняє їм збитки, погіршує фінансовий стан боржника. Саме тому законодавець передбачив настання для керівника боржника негативних юридичних наслідків у вигляді солідарної відповідальності за незадоволення грошових вимог кредиторів.

При цьому, положеннями частини 6 статті 34 КУзПБ закріплена презумпція вини керівника боржника щодо недотримання покладеного на нього обов’язку із звернення до суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст