Головна Блог Аналітична стаття Статті Альтернатива ЖЄКу: реформа або зміна назви

Альтернатива ЖЄКу: реформа або зміна назви

17.05.2015
Автор:
Переглядів : 1693

Верховна Рада 14 травня прийняла закон, що розширює права власників квартир багатоквартирних будинків.

Зараз в Україні управління будинків, в більшості випадків, здійснюється житлово-експлуатаційними компаніями (ЖЕК), які за щомісячну плату з кожної квартири здійснюють ремонт будинку і догляд за прибудинковою територією.

Прийнятий Радою закон передбачає передачу цих повноважень на розсуд власників квартир та нежитлових приміщень. Після вступу закону в силу, вони будуть вирішувати, кому передавати управління будинків і на яких умовах. Закон набирає чинності з 1 липня 2015 року.

Розроблений Кабміном документ вносить роз’яснення термінів: співвласник будинку, спільне майно і управитель будинку.

Перший – власник квартир в будинку або нежитлового приміщення. Друге – нежитлові приміщення загального користування, комори, трубопроводи, шахти ліфтів, прибудинкова територія і допоміжні споруди, які на ній знаходяться.

Управитель будинку – фізособа, підприємець чи юрособа, який на підставі договору з співвласниками будинку здійснює управління ним – виконується ремонт, експлуатація будинку та прилеглої території. Наприклад, це може бути Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).

Відповідно до закону, спільне майно будинку не може бути поділене між власниками будинку. Тобто власники квартир не мають права на виділення із загального майна будинку своєї частки.

Крім того, в законі розписані права співвласників будинку. Вони мають право вільно користуватися майном багатоквартирного будинку (в законі таким вважається будинок на мінімум 3 квартири) і брати участь в управлінні таким майном особисто, або через свого представника. Власник квартири чи нежитлового приміщення в будинку має також право на інформацію про стан будинку та прилеглої території, інформацію про суму витрат на експлуатацію та доходи, отримані від використання спільного майна будинку.

Крім того, власник квартири, який зазнав збитків через свого сусіда або іншої особи, що експлуатує майно будинку, має право на їх компенсацію.

Водночас власники квартир будуть зобов’язані самостійно, або найнявши підрядника, забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан майна багатоквартирного будинку. Забезпечувати технічне обслуговування та в разі необхідності проведення ремонту спільного майна. Виконувати рішення зборів співвласників. Відшкодовувати збитки, завдані майну інших співвласників і загального майна. Своєчасно оплачувати комунальні послуги.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст