Коментар до Постанови ВП ВС від 8 серпня 2023 року у справі № 910/5880/21
Нагадаємо, що адміністративно-господарську відповідальність несуть саме суб’єкти господарювання, а адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується ним до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності (ст. 241 ГКУ).
Ось один із прикладів такого штрафу (коментоване судове рішення).
За порушення законодавства про автомобільний транспорт Укртрансбезпеки застосувала до ТОВ адміністративно-господарський штраф у сумі 17 000 грн.
ТОВ оскаржило постанову про застосування штрафу до адміністративного суду.
Але щоб уникнути блокування банківських рахунків у виконавчому провадженні, ТОВ штраф сплатило, а державний виконавець виніс постанову про закінчення такого провадження.
Адміністративний суд позов ТОВ задовольнив: визнав протиправною і скасував постанову про застосування штрафу.
Здавалося б, гроші мають повернути вже на підставі цього рішення. Але ні! Після цього ТОВ звернулося до господарського суду з позовом про стягнення сплаченої суми за рахунок бюджетних асигнувань Укртрансбезпеки.
Чому так складно і як щодо прав суб’єкта господарювання?
Суд першої інстанції погодився, що до Державного бюджету України ТОВ були зайво сплачені кошти в розмірі 17 000,00 грн. І що цей факт сам по собі свідчить, що ці кошти треба повернути платникові.
Довідково: відповідно до ст. 1212 ЦКУ особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов’язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦКУ застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб, чи наслідком події.