Главная Блог Аналитические статьи Статьи Звільнення директора ТОВ/АТ за власним бажанням – це корпоративний чи трудовий спір: правнича дискусія

Звільнення директора ТОВ/АТ за власним бажанням – це корпоративний чи трудовий спір: правнича дискусія

21.03.2024
Просмотров : 554

Питання щодо того, яким спором (корпоративним чи трудовим) є звільнення директора ТОВ/АТ за власним бажанням, обговорювали судді Верховного Суду Василь Крат, Ганна Вронська та Ігор Ткач під час тематичного вебінару від ГО «Цивілістична платформа».

Суддя ВС у Касаційному цивільному суді Василь Крат звернув увагу, що хоч юридична особа і є штучним утворенням, невидимим, невідчутним на дотик і таким, що існує лише у вимірі правової дійсності, вона має універсальну правоздатність. Дієздатністю юридичної особи, як і особи фізичної, є її здатність набувати для себе цивільні права та здійснювати їх, а також набувати та виконувати цивільні обов’язки. Однак якщо для фізичної особи це природні дії, які вона виконує безпосередньо сама, то юридична особа з огляду на те, що вона є штучним утворенням, невидимим, невідчутним на дотик і таким, що існує лише у вимірі правової дійсності, набуває права та обов’язки через, зокрема, свої органи управління. Ключовою для дієздатності юридичної особи є діяльність її виконавчого органу.

Цей орган може бути одноособовим і колегіальним (наприклад, директор або правління). Директор юридичної особи в разі вчинення правочину юридичною особою виступає не як фізична особа, а як орган юридичної особи, тобто є її частиною. Інакше кажучи, виступ в обороті від імені юридичної особи здійснюється, як правило, її виконавчим органом. При цьому виконавчий орган (наприклад, керівник колегіального виконавчого органу) діє не від свого імені, а від імені юридичної особи.

У вирішенні цієї категорії спорів основним є те, що з погляду корпоративних відносин директор не є суб’єктом, а тому не може бути їх учасником. Він виступає лише виконавчим органом юридичної особи. Водночас спори в корпоративних відносинах мають відбуватися лише між суб’єктами. Тобто кваліфікація корпоративного спору як спору директора і юридичної особи є певною мірою юридичним оксюмороном.

Говорячи про судову практику Верховного Суду, яка стосувалася звільнення директора товариства у випадках, коли не було можливості скликати загальні збори, Василь Крат наголосив на тому, що обмеження прав особи на припинення трудових відносин може істотно позначитися на сфері її приватного життя. Приватне життя «включає право особи на формування та розвиток стосунків з іншими людьми, включаючи стосунки професійного або ділового характеру». Стаття 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод «захищає право на особистий розвиток та право встановлювати та розвивати стосунки з іншими людьми та оточуючим світом». Поняття «приватне життя», в принципі, не виключає відносин професійного або ділового характеру. Врешті-решт, саме в межах трудової діяльності більшість людей мають значну можливість розвивати стосунки з навколишнім світом.

Праця людини (хай ким вона є – звичайним працівником або директором) має для неї неабияке значення в багатьох контекстах: як у матеріальному, так й у контексті самореалізації і взагалі приватності особи. Наявність у реєстрі інформації щодо позивача як керівника товариства належить до його професійної діяльності та охоплюється поняттям «приватне життя».

Спікер звернув увагу на те, що мають різнитися механізми, коли юридична особа перебуває в «недієвому» стані (наприклад, якщо засновник / учасник не здійснює жодних своїх корпоративних прав або якщо він помер) і коли вона веде звичайну підприємницьку діяльність.

Аргументи на користь того, чому спори щодо звільнення директора товариства за власним бажанням мають розглядатися саме господарською юрисдикцією, навела суддя ВС у Касаційному господарському суді Ганна Вронська. Вона навела приклад судової практики Великої Палати Верховного Суду стосовно вирішення спорів цієї категорії.

Зокрема, у постанові ВП ВС від 14 червня 2023 року у справі № 448/362/22 зазначено, що спір щодо припинення трудового договору одноосібного виконавчого органу (директора) ТОВ є спором, який виник із корпоративних відносин, оскільки він пов’язаний із реалізацію загальними зборами цього товариства їхньої компетенції щодо формування виконавчого органу та припинення його повноважень. Тому такий спір стосується управління юридичною особою і належить до юрисдикції господарського суду. Відсутність у позовній заяві обґрунтування позивачем, який є директором товариства, участі у відносинах управління останнім і їхнього припинення в разі задоволення позову не впливає на наявність спору, пов’язаного з управлінням товариством.

Суддя також звернула увагу слухачів на те, що спори щодо припинення повноважень директора, обраного загальними зборами учасників товариства, напряму пов’язані з управлінням товариством. Наслідки їх вирішення можуть впливати на трудові відносини позивача з товариством, але це не змінює корпоративного характеру такого спору.

Аби уникнути можливих негативних наслідків звільнення директора для всіх учасників цих відносин, ВП ВС запропонувала застосовувати уніфікований алгоритм проведення цієї процедури. Наприклад, директор як виконавчий орган має сам зібрати збори, які й мають повноваження призначати директора та звільняти його з посади. Якщо ж збори не можуть бути зібрані, особа має звернутися до суду з позовом про розірвання трудових відносин.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст