Після створення Верховного Суду в судових рішеннях почали з’являтись об’ємні тлумачення норм законодавства, а інколи, й поняття, які не закріплені в українському законодавстві. Одним з таких понять є «використання (вживання) права на зло», яке все більше починає використовувати Касаційний цивільний суд в контексті тлумачення норм законодавства, що стосуються зловживання цивільними правами. У цій статті розглянемо: якими є критерії для встановлення факту зловживання процесуальними правами, яке при цьому значення має «використання права на зло», які питання можуть виникнути на практиці.
1. Зловживання правом та «використання права на зло»
У ч. 2., 3 ст. 13 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) вказано, що при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.
Про зловживання цивільним правом і, відповідно, використання приватно-правового інструментарію всупереч його призначенню (тобто на шкоду іншій особі) свідчить сукупність наступних обставин (див. постанову Верховного Суду від 11.08.2021 у справі № 723/826/19):
Аналізуйте судовий акт: Поділ майна подружжя направлений на недопущення звернення стягнення на майно боржника є «вживанням права на зло» (ВС/КЦС у справі №723/826/19 від 11.08.2021)
1.1. Особа (особи) «використовувала / використовували право на зло»
«Використання права на зло» означає, що єдиною метою використання особою конкретного права є перешкоджання чи недопущення (внаслідок такого використання) реалізації іншими особами їхніх прав.
Приклади «використання права на зло»:
1.2. Наявні негативні наслідки (різного прояву) для інших осіб
Негативні наслідки являють собою певний стан, до якого потрапляють інші суб`єкти, чиї права безпосередньо пов`язані з правами особи, яка ними зловживає; цей стан не задовольняє інших суб`єктів; для здійснення ними своїх прав не вистачає певних фактів та/або умов; настання цих фактів/умов безпосередньо залежить від дій іншої особи; інша особа може перебувати у конкретних правовідносинах з цими особами, які «потерпають» від зловживання нею правом, або не перебувають.
Наприклад у згаданому вище прикладі щодо поділу майна подружжя негативні наслідки полягають у тому, що у випадку задоволення позову, можливість виконання судового рішення, за яким з Особа-1 на користь Особа-2 стягнуто заборгованість, буде значно ускладнена (див. постанову Верховного Суду від 11.08.2021 у справі № 723/826/19).
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.