Главная Блог Аналитические статьи Статьи Забезпечення електронного доказу в порядку ст.116 Цивільного процесуального кодексу України. Переписка осіб за допомогою мобільного додатку (Viber, Telegram, Whatsapp)

Забезпечення електронного доказу в порядку ст.116 Цивільного процесуального кодексу України. Переписка осіб за допомогою мобільного додатку (Viber, Telegram, Whatsapp)

03.06.2018
Автор: Виталий
Просмотров : 11646

15 грудня 2017 року вступив в силу Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), Цивільного процесуального кодексу України (далі – ГПК України), Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Частиною 2 статті 76 ЦПК України визначено нову процесуальну форму одержання фактичних даних - електронний доказ.

Згідно ч.1 та ч. 3 ст. 100 ЦПК України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (в тому числі текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема, на портативних пристроях (картах пам’яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет). Учасники справи мають право подавати електронні докази в паперових копіях, посвідчених у порядку, передбаченому законом. Паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом.

Однак, досить важко використати електронний доказ, як скажімо переписку в мобільному додатку Viber, Telegram або Whatsapp, якщо не забезпечити такий доказ в судовому порядку. Очевидно, що Відповідач одразу ж після отримання позову видалить дані, які свідчитимуть про спілкування саме з ним та переписку в мобільних додатках. Не важко також здогадатися, якою буде позиція Відповідача у суді щодо цього питання: «Я ні з ким не переписувався. Це не мій номер. Як зрозуміти, що це повідомлення з мого номеру телефону».

Згідно положень ч.1 та 2 ст. 116 ЦПК України суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання або подання відповідних доказів стане згодом неможливим чи утрудненим. Способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням, заборона вчиняти певні дії щодо доказів та зобов’язання вчинити певні дії щодо доказів. У необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів, визначені судом.

У відповідності до положень ч. 4 ст. 116 ЦПК України забезпечення доказів після подання позовної заяви здійснюється судом, який розглядає справу.

З нашої практики доцільно потурбуватися про забезпечення електронного доказу якомога раніше, а саме під час підготовки позовної заяви, аби перешкодити іншій стороні знищити такі докази.

Отже, з метою збереження електронного доказу, є доцільним звернутися до суду із відповідною заявою в порядку ст.116 ЦПК України. Суд, розглядаючи заяву сторони спору про забезпечення доказів, не надає оцінку таким доказам. Ці докази оцінюються судом на предмет належності, допустимості та достовірності під час ухвалення ним рішення по суті спору.

В нашій практиці суди позитивно вирішували питання щодо задоволення заяви про забезпечення електронного доказу. Саме забезпечення доказів відбувається шляхом звірки суддею роздрукованого тексту переписки з тією що знаходиться в мобільному телефоні Позивача та посвідченні суддею відповідного тексту власним підписом.

Проте, за нашим переконанням, можна не розраховувати на задоволення зазначеної вище заяви про забезпечення електронного доказу, якщо не довести, що переписку вів саме Відповідач зі свого номеру телефону. Є декілька шляхів доведення такої обставини:

1. Детально проаналізувати матеріали справу (номер телефону може з’явитися у будь-якому документі, скажімо Відповідач зазначив його в установі банку, коли сплачував судовий збір. Таким чином, його номер міститься в матеріалах справи в квитанції про сплату судового збору, де чітко зазначено прізвище, ім’я, по-батькові платника та його номер телефону).

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст