Главная Блог Аналитические статьи Статьи Як установлення касаційних фільтрів упливає на судову та адвокатську практику

Як установлення касаційних фільтрів упливає на судову та адвокатську практику

09.08.2019
Автор:
Просмотров : 2323

Після появи у процесуальному законодавстві так званих касаційних фільтрів тривають дискусії щодо їх сумірності з конституційним правом на доступ до суду. Також час від часу з’являються ініціативи щодо їх звуження або розширення. zib.com.ua розглянув чи виправдовує себе цей інститут і чи дійсно потребує законодавчих змін.

Відмова від доступності

Свого часу Венеціанська комісія ухвалила позитивний висновок щодо проекту змін до Конституції України (в частині правосуддя). Після цього Верховна Рада внесла відповідні зміни до Основного Закону.

Так, п.8 ч.1 ст.129 Конституції регламентує забезпечення права на апеляційний перегляд та касаційне оскарження у визначених законом випадках. Також застережено, що законом можуть бути визначені інші засади судочинства.

До внесення таких змін до Конституції діяла 4-ланкова судова система, коли за відсутності окремих процесуальних форм, у тому числі і касаційних фільтрів, касаційне оскарження було доступним для всіх, унаслідок чого суди касаційної інстанції потерпали від перевантаження. Це призводило до порушення розумних строків розгляду справи в суді касаційної інстанції та, що найголовніше, ускладнювало формування єдиної судової практики.

Певною мірою відбувалося знецінення судового рішення. Це зумовило появу у фізичних осіб і суб’єктів господарювання звички вимагати його перегляду заради процесу. Таким чином, гаявся час на прийняття остаточного рішення та його виконання, що призводило до неефективного захисту порушеного права судовою системою.

Завдяки новаціям було змінено систему судоустрою на триланкову, із визначенням Верховного Суду як найвищого суду в ній та з наділенням його касаційними повноваженнями.

Із уведенням інституту спрощеного позовного провадження вирішуються насамперед такі питання, як тривалість розгляду справ, у яких предмет позовних вимог об’єктивно не є достатньо значимим для розгляду в рамках загального позовного провадження.

Читайте статтю: Чи можна досягти єдності правозастосування в умовах, коли постанови ВС визнано нерівноцінними за значенням та спектром дії?

Переваги касаційних фільтрів

Запровадження касаційних фільтрів є позитивним з таких міркувань.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст