Фабула судового акту: Згідно п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України на органи прокуратури України покладено функцію, зокрема, з представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Водночас за нормами ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Таким чином галузевим законом чітко визначено виключний перелік підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді.
У даній справі прокурор звернувся до суду із позовом в інтересах Головного управління Держгеокадастру в області у земельному спорі.
Судами першої та апеляційної інстанцій позовні вимоги задоволено.
Відповідачем на вказані рішення було подано касаційну скаргу, одним з доводом якої стало те, що судами першої та апеляційної інстанції не надано належної оцінки повноваженням прокурора, як представника Головного управління Держгеокадастру, як і не досліджено питання кому за законом надано повноваження щодо захисту інтересів держави у даних правовідносинах, обґрунтування неможливості здійснення захисту інтересів держави уповноваженим органом та в чому полягає загроза для держави у даному спорі.
Надаючи оцінку доводам касаційної скарги Касаційний господарський суд з ними погодився.
Обґрунтовуючи своє рішення КГС вказав, що відповідно до пункту 3 частини 1 статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Розглядаючи кожен випадок окремо, Суд повинен надати оцінку тому факту, наскільки участь прокурора у розгляді справи відповідає принципу рівноправності сторін.
Отже, прокурор може представляти інтереси держави у суді у виключних випадках, які прямо передбачені законом. Розширене тлумачення випадків (підстав) для представництва прокурором інтересів держави у суді не відповідає принципу змагальності, який є однією з засад правосуддя (пункт 3 частини 2 статті 129 Конституції України).
Аналіз частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» дає підстави стверджувати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках:
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.