Главная Блог Аналитические статьи Статьи Війна або тюрма: Як воєнний стан змінив правила застосування тримання під вартою

Війна або тюрма: Як воєнний стан змінив правила застосування тримання під вартою

11.11.2024
Просмотров : 466

Тримання під вартою є найбільш суворим запобіжним заходом у кримінальному процесі. Тож зміна підходів до його застосування значною мірою характеризує ставлення держави до проблеми дотримання прав людини. Особливої актуальності це питання набуло в останні роки.

Конвенційні права

пов’язаний із суттєвим обмеженням фундаментальних прав людини, перш за все права на свободу та особисту недоторканність, що гарантується ст. 29 Конституції та ст. 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Суворість обмежень обумовлює те, що він має обиратися лише за умови доведення наявності законних підстав та при неможливості забезпечити належну поведінку підозрюваного, обвинуваченого і виконання ним процесуальних обов’язків іншими, більш м’якими запобіжними заходами.

Згідно з п. 6.1 Токійських правил попереднє ув’язнення застосовується в судочинстві по кримінальних справах як надзвичайний захід за умови належного врахування інтересів розслідування правопорушення та захисту суспільства і жертв злочинів.

Пункт 1 Резолюції (65) 11 Комітету Міністрів Ради Європи передбачає, що взяття під варту повинно розглядатися як винятковий захід та застосовуватися і продовжуватися в разі суворої необхідності.

Пункт 15 Рекомендації R (80) 11 Комітету міністрів державам-членам Ради Європи встановлено обов’язок судового органу при вивченні питання щодо доцільності обрання взяття під варту до суду розглянути всі можливі альтернативні заходи.

З вищезазначеного випливає однозначний висновок, що запобіжний захід у вигляді тримання під вартою є найефективнішим способом унеможливлення існуючих у кримінальному провадженні ризиків, які вказані у ч. 1 ст. 177 КПК. Водночас він є таким, що обмежує конвенційні права, а тому доцільність його застосування має бути детально перевірена судом.

У звʼязку з військовою агресією російської федерації Президентом України було запроваджено правовий режим воєнного стану (Указ від 24.02.2022 №64/2022), а також можливість тимчасового обмеження конституційних прав та свобод для громадян та юридичних осіб на території̈ всієї̈ країни або її частинах.

Вказані обставини зумовили прийняття низки законів, які стосуються, у тому числі, змін порядку та підстав застосування такого запобіжного заходу, як тримання під вартою.

Згадайте новину: Легкий спосіб уникнення позбавлення волі це похід у ЗСУ ( схема на прикладах)

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст