Главная Блог Аналитические статьи Статьи Узагальнення судової практики ВССУ: чи відповідають вони вимогам закону та чи не є сфальсифікованими ?

Узагальнення судової практики ВССУ: чи відповідають вони вимогам закону та чи не є сфальсифікованими ?

25.11.2017
Просмотров : 4543

Узагальнення судової практики спеціалізованих судів не є джерелом права, але на практиці позиції спеціалізованих судів сприймаються на рівні закону, а іноді й превалюють над законом, оскільки в узагальненнях викладається результат багаторазового застосування норм права, констатація трактування норм права на практиці певним чином. Тому можна впевнено говорити, що судами такі узагальнення неофіційно використовуються саме як джерело права, оскільки серед суддів камікадзе немає.

Я спробував розібратися, чи є процедура прийняття , яким чином такі узагальнення приймаються та чи дотримується процедура їх прийняття на прикладі конкретних узагальнень судової практики ВССУ. Результати такого дослідження м’яко кажучи виявилися неочікуваними.

Аналіз здійснювався стосовно трьох узагальнень ВССУ:

- Узагальнення «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування»;
- Узагальнення судової практики розгляду судами деяких питань, які вирішуються судом під час виконання вироків;
- Узагальнення «Про практику здійснення апеляційним судом процесуального повноваження щодо призначення нового розгляду в суді першої інстанції».

З цією метою я надіслав відповідні запити до ВССУ про отримання фотокопій вказаних узагальнень та розпорядчих документів, якими вони були затверджені/прийняті. Отримана відповідь м’яко кажучи шокувала.

Щоб все було зрозуміло трошки норм, регулюючих порядок і процедуру їх прийняття.

Відповідно до пп. 6 п. 2 ст. 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» 2010 року Пленум вищого спеціалізованого суду за результатами аналізу судової статистики та узагальнення судової практики дає роз’яснення рекомендаційного характеру з питань застосування спеціалізованими судами законодавства при вирішенні справ відповідної судової спеціалізації.

Відповідно до п. 6 ст. 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» 2010 року Постанови пленуму приймаються відкритим або таємним голосуванням більшістю голосів членів пленуму, підписуються головуючим на засіданні пленуму та секретарем пленуму і публікуються в офіційному друкованому органі вищого спеціалізованого суду та на веб-сайті суду.

Відповідно до пп. 1 п. 2 ст. 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» 2010 року Пленум вищого спеціалізованого суду обирає за поданням голови вищого спеціалізованого суду з числа суддів вищого спеціалізованого суду та увільняє від обов’язків секретаря пленуму вищого спеціалізованого суду.

Регламентом Пленуму ВССУ, затвердженого постановою Пленуму №1 від 24.06.2011 вказані повноваження дублюються, можна додати лише норму п. 16., відповідно до якої після обговорення питання, яке розглядається, головуючий оголошує і ставить на голосування проект постанови пленуму в цілому (за основу) чи окремо кожен його пункт.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст