Главная Блог Аналитические статьи Статьи Цифрова смерть: що це таке та як до неї підготуватися (юридичний погляд)

Цифрова смерть: що це таке та як до неї підготуватися (юридичний погляд)

19.09.2023
Просмотров : 1663

Сучасна людина одночасно існує у двох реальностях – біологічній і цифровій. Коли вона помирає, то залишає частину своєї особистості в інтернеті та на власних девайсах – фото, відео, листування, нотатки, дописи та реакції у соцмережах тощо.

Facebook, найпопулярніша соціальна мережа у світі, станом на другий квартал 2023 року налічувала понад 3 мільярди користувачів. Щодня близько 8 тисяч з них помирають.

Якщо Facebook збереже темпи свого зростання, до кінця XXI століття кількість акаунтів мертвих у ньому може перевищити акаунти живих.

Що трапляється з акаунтом після смерті власника? Чи зможуть родичі отримати його цифрові дані? Як влаштоване потойбічне життя у цифровому середовищі?

Спробуймо розібратися!

У цьому нам допомогли:

  • експерт із питань цифрової безпеки ГО "Інтерньюз-Україна" Павло Бєлоусов;
  • юристка Лабораторії цифрової безпеки Тетяна Авдєєва;
  • кандидатка психологічних наук, старша наукова співробітниця лабораторії психології масових комунікацій та медіаосвіти Інституту соціальної та політичної психології НАПН України Юлія Чаплінська.
  • Що таке цифрова смерть та цифрова спадщина?
  • Цифрова смерть – це смерть людини у цифровому світі, яка наступає разом із біологічною. Всі її цифрові активи складають цифрову спадщину.
  • За словами експерта з цифрової безпеки Павла Бєлоусова, традиція цифрової смерті у нашому суспільстві ще не сформувалася.
  • "У людства немає достатнього досвіду. Тисячоліттями був присутній фактор біологічної смерті, тому ми знаємо, що з нею робити. А навколо смерті у соцмережах культура ще не сформувалася. Ніхто поки не готовий задавати загальні тренди. Все доволі умовне і звужене до конкретної платформи", – розповів він.
  • То що ж трапляється із цифровим "я" після його смерті?

Користуйтеся консультацією: Цифровий спадок, або що буде з акаунтом після смерті його власника

Що буде з акаунтами після смерті їхнього власника?

Facebook пропонує користувачам два варіанти.

Перший – перетворення акаунта на меморіал. Користувач може призначити спадкоємця, який надасть службі підтримки свідоцтво про його смерть або некролог. Тоді обліковий запис отримає помітку "Світла пам’ять".

Меморіальний статус дозволяє спадкоємцю:

  • публікувати пам’ятні дописи;
  • змінювати аватарку;
  • додавати нових друзів.

Читати повідомлення, змінювати й видаляти старі пости спадкоємець не зможе.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст