Фабула судового акту: У даній справі екологічна інспекція звернулась до суду до установи із позовом про стягнення шкоди спричиненої внаслідок самовільного використання надрами (підземними водами).
При цьому в обґрунтування позовних вимог інспекція послалась на те, що на балансі підприємства знаходиться водозабір з 1 артезіанської свердловини, яку останнє використовує для питних, санітарно-гігієнічних та виробничих потреб, а також для потреб вторинних водокористувачів.
При проведенні перевірки водокористування інспекцією було виявлено факти використання підземних вод для забезпечення водою населення та перевищення обсягу видобування підземних вод, а тому має місце використання відповідачем надр (підземні води) за відсутністю дозволу на користування надрами (підземні води), що є порушенням ст.ст. 16, 19, 21 Кодексу України про надра та ч. 5 ст. 17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання».
Установа заперечила проти вимог контролерів та зазначила у своєму відзиві про те, що у його діях не було вини у заподіянні шкоди, оскільки останній завчасно розпочав дії, направлені на оформлення документів для отримання відповідного дозволу на користування надрами на виконання припису.
Однак, доводи відповідача суд визнав необґрунтованими, оскільки відповідно до положень п. 9 ч. 1 ст. 44, ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється лише на підставі дозволу, який видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.
Отже, чинним законодавством передбачено безумовний обов`язок отримання господарюючими суб`єктами як дозволу на спеціальне водокористування, так і спеціального дозволу на користування ділянкою надр. При цьому спеціальний дозвіл на користування надрами дає право на видобування підземних вод, а дозвіл на спеціальне водокористування – право на їх використання.
За нормами ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов`язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
При цьому згідно матеріалів справи відповідачем у спірний період здійснено користування надрами (підземним водами) без спеціального дозволу, при цьому затримка у отриманні дозволу на користування надрами сталася у зв`язку із неналежним оформленням відповідачем документів, необхідних для його отримання.
Водночас, наявне листування відповідача з приводу спірної ситуації, як і сама по собі процедура отримання спеціального дозволу на користування надрами, не звільняє від відповідальності за самовільне їх використання.
Аналізуйте судовий акт: Суд: Дозвіл на спеціальне водокористування автоматично припиняється у разі закінчення строку дії без окремого рішення органу, який його видав (Господарський суд Івано-Франківської області № 909/777/19 від 10.09.2019)
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Все права защищены.