Главная Блог Аналитические статьи Статьи Стягнення з позивача витрат на оплату послуг адвоката в господарському процесі

Стягнення з позивача витрат на оплату послуг адвоката в господарському процесі

09.03.2017
Автор:
Просмотров : 7438

Проблема відшкодування витрат на оплату послуг адвоката остаточно в практиці судів господарської юрисдикції не вирішена. Особливо актуальним це питання постає тоді, коли відповідач просить стягнути такі витрати з позивача. Ось тут і постає питання, а в яких саме випадках адвокатські витрати можуть бути стягнуті на його користь?

На перший погляд, з аналізу положень ГПК України, з позивача витрати на адвоката можуть бути стягнуті лише у випадку рішення про відмову у позові. Саме про це йде мова у ст. 49 ГПК України, що присвячена питанню розподілу судових витрат в господарському процесі. Однак це лише на перший погляд.

Далеко не кожна справа завершується рішенням по суті позовних вимог. Як бути, наприклад, якщо позовна заява була залишена без розгляду, або позивач відмовився від позову і суд прийняв таку відмову, припинивши провадження?

Читайте статтю: Ціна позову та дійсна вартість

Відповідач і в цьому випадку, доволі часто несе витрати на послуги адвоката. Такі витрати справедливо було б йому відшкодувати за рахунок позивача, адже справа, хоч і не по суті, але все ж таки завершується на його користь.

Саме така ситуація стала предметом розгляду Вищого господарського суду України у справі № 910/31680/15. Позивач звернувся в господарський суд з позовною заявою, яка потім була залишена без розгляду. Відповідач звернувся з клопотанням, де просив стягнути на свою користь судові витрати на оплату послуг адвоката. Однак залишаючи позов без розгляду, суд відмовив у задоволенні цього клопотання відповідача. Позиція вмотивована тим, що згідно ст. 49 ГПК України, лише у випадку відмови у позові витрати можуть бути стягнуті. З цим погодився і апеляційний господарський суд. Але не погодився ВГСУ, який, постановою від 20 липня 2016 р., скасував обидва рішення в частині відмови у стягненні витрат на адвоката, частково задовольнивши вищевказане клопотання відповідача. ВГСУ вказав, що суди попередніх інстанцій, не врахували положення ч. 2 ст. 81 ГПК України, відповідно до якої в ухвалі про залишення позову без розгляду можуть бути вирішені питання про розподіл між сторонами господарських витрат.

Точно така ж ситуація і з відмовою від позову. Позивач звертається до суду, починається розгляд справи, а потім позивач бере і відмовляється з тих чи інших причин від свого позову. Суд приймає відмову і виносить ухвалу про припинення провадження у справі за п.4 ч. 1 ст. 80 ГПК України. При тому, що до того як позивач відмовляється від позову, відповідач витрачає іноді чималі кошти на послуги адвоката.

Рішення по суті спору не приймається, а тому з огляду на ст. 49 ЦПК України, витрати відповідача, ніби як, і не підлягають стягненню з позивача.

Однак, як і у випадку із ухвалою про залишення позову без розгляду, в ч. 3 ст. 80 ГПК України, теж передбачено, що в ухвалі про припинення провадження вирішуються питання про розподіл між сторонами судових витрат. А тому і в цьому разі, обґрунтованим буде стягнення з позивача витрат на оплату послуг адвоката.

Підтверджується правомірність такого висновку і судовою практикою. ВГСУ 18 листопада 2014 р. виніс постанову по справі № 910/8571/14, де визнав правомірним стягнення витрат на адвоката з позивача, у випадку його відмови від позову, що прийнята судом.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст