Главная Блог Аналитические статьи Статьи Страхування професійної відповідальності адвокатів та приватних виконавців, шахрайство чи забезпечення платоспроможності?

Страхування професійної відповідальності адвокатів та приватних виконавців, шахрайство чи забезпечення платоспроможності?

22.03.2017
Просмотров : 3633

В усьому цивілізованому світі страхування професійної відповідальності (professional liability insurance) призначене для покриття збитків, завданих третім особам, внаслідок помилок і упущень такими посадовими особами, як адвокати, архітектори, аудитори, бухгалтери, нотаріуси, тощо. Страхування професійної відповідальності (далі за текстом – СПВ) поширюється на певний період часу, а не на конкретний випадок[1].

Виходячи зі змісту ст. 4 Закону України «Про страхування» і ст. 980 ЦК України страхування відповідальності можна визначити як страхування майнових інтересів, що не суперечить законодавству України і які пов’язані з відшкодуванням шкоди, завданої страхувальником. Такий вид страхування в багатьох країнах світу здійснюється в обов'язковій формі. Наявність страхового поліса є одним із елементів, необхідних для отримання ліцензії на приватну професійну практику певним категоріям фахівців. В Україні страхування професійної відповідальності з прийняттям нової редакції Закону України «Про страхування» (2001) передбачено проводити в обов'язковій формі, але тільки за переліком професій, визначених Кабінетом Міністрів України. Для решти професій таке страхування може проводитись також у добровільній формі. Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про страхування» СПВ адвокатів та приватних виконавців в Україні підпадає під здійснення страхової діяльності у формі добровільного страхування відповідальності перед третіми особами.

Особливість страхування професійної відповідальності полягає у тому, що страховик зобов'язується згідно з договором страхування виплатити страхувальнику компенсацію за позовом третьої сторони за шкоду, заподіяну їй страхувальником через недбалість або помилку при виконанні ним своїх професійних обов'язків. Отже, як випливає із зазначеного, при страхуванні відповідальності, дії або бездіяльність страхувальника є причиною настання страхового випадку та здебільшого є правопорушенням. Скоєння правопорушення і завдання шкоди особою є підставою для притягнення її до певних видів юридичної відповідальності: кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та ін. З врахуванням тієї обставини, що страхуванню підлягає лише цивільно-правова відповідальність страхувальника, то відповідно за вчинення ним дій, що спричиняють настання страхового випадку, цивільно-правова відповідальність буде відшкодована Страховиком, а всі наслідки, що випливають з правопорушення (притягнення до адміністративної чи кримінальної відповідальності), нестиме особисто страхувальник.

А отже, з вищезазначеної тези постає логічне запитання, чи є страхування професійної відповідальності адвоката та приватного виконавця запорукою його професійної діяльності чи просто є черговим механізмом стягнення додаткових платежів з самозайнятих осіб?

Для відповіді на дане питання потрібно більш детально розглянути спеціальні нормативно-правові акти, якими висунуто вимоги до СПВ. На сьогодні страхування цивільно-правової відповідальності адвокатів регулюються загальними положеннями про страхування, закріпленими в Цивільному кодексі України та Законі України «Про страхування». При цьому Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 не містить жодних посилань щодо обов’язку страхування цивільно-правової відповідальності адвокатів (аналогічно жодних посилань не містилося і в попередній реакції Закону України «Про адвокатуру» від 19.12.1992). Однак сучасні реалії ведення бізнесу, в тому числі в сфері надання юридичних послуг, спонукають суспільство до більш чіткого регулювання питання платоспроможності адвокатів в разі заподіяння ними шкоди клієнтам в процесі здійснення адвокатами своєї професійної діяльності.

Одні з перших реальних дій, щодо запровадження інституту страхування професійної відповідальності адвокатів та приватних виконавців в Україні зроблено Указом Президента України від 20 травня 2015 року № 276/2015 «Про Стратегію реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки», якім запропоновано введення СПВ адвокатів та приватних виконавців, однак лише абстрактно визначено, що підлягає страхуванню, без зазначення виду страхування в якому воно повинно здійснюватися.

Так, у Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України (щодо обов’язкового страхування професійної відповідальності адвоката)» № 2298а від 06.07.2015 року, яким запропоновано впровадити інститут обов’язкового страхування майнової відповідальності адвокатів шляхом внесення відповідних змін та доповнень до Закону України «Про страхування» та Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Відтак, положеннями вищезазначеного Проекту Закону України запропоновано доповнити ст. 7 Закону України «Про страхування» положенням наступного змісту: «В Україні здійснюються такі види обов'язкового страхування:

47) страхування ризику професійної майнової відповідальності адвоката у зв’язку із здійсненням ним адвокатської діяльності.».

Слід відзначити, що ідея закріплення на рівні Закону питання страхування професійної відповідальності адвокатів заслуговує на підтримку, однак віднесення даного виду страхування до обов’язкових видів страхування видається доволі дискусійним. На нашу думку, достатньо ефективним є запровадження обов’язку адвоката щодо укладення договору добровільного страхування відповідальності перед третіми особами на певну страхову суму, розмір якої б залежав від ціни спору в якому адвокат представлятиме інтереси свого клієнта та розраховувався б в певному відсотковому співвідношенні між ціною спору та страховою сумою.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст